Connect with us

Hi, what are you looking for?

Z ostatniej chwili

Takiego działania w historii Wojska Polskiego jeszcze nie było. Ruszyła operacja ” Fenix „.

Feniks – największa tego typu operacja w historii. Ma na celu wsparcie odbudowy na terenach dotkniętych powodzią…

Takiego działania w historii Wojska Polskiego jeszcze nie było. Ruszyła operacja " Fenix ".

Feniks – największa tego typu operacja w historii. Ma na celu wsparcie odbudowy na terenach dotkniętych powodzią – zapowiedział generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP.

Podano szczegóły operacji.

Będzie on realizowana w pięciu „kluczowych liniach wysiłku”.

Pierwsza to bezpieczeństwo. Ona będzie zakładała, że musimy w dalszym ciągu dozorować wały przeciwpowodziowe, które są w dużej mierze mocno „zmęczone” wodą, nasycone nią i musimy dozorować, czy te wały gdzieś jeszcze nie puszczą.

Druga linia wysiłku to zdrowie. Tutaj będziemy organizować punkty wysuniętej pomocy medycznej, lekarskiej. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dostępu do opieki zdrowotnej. Będziemy utrzymywać śmigłowce do ewakuacji medycznej, jeśli taka potrzeba zajdzie.

Bardzo ważna jest linia trzecia, czyli mobilność. Ona warunkuje tempo, w jakim będziemy odtwarzać infrastrukturę, dostarczać energię, wodę do miejscowości i tworzyć warunki do odbudowy.

Musimy jak najszybciej uczynić drożnymi drogi, część z nich odbudować nawet tymczasowymi metodami i przede wszystkim odtworzyć mosty.

Ważna jest też linia logistyka. Większość miejscowości ma skażoną wodę, musimy dostarczać olbrzymie jej ilości.

Tylko dzisiaj mieliśmy 40 takich beczkowozów zaangażowanych. To jest również żywność i energia elektryczna.

Większość osób będzie jej pozbawionych przez długi czas.

Jeśli będzie trzeba, będziemy zasilać całe miejscowości.

Piąta linia, to jest szkolenie. Definitywnie musimy podnieść kompetencje administracji lokalnej, samorządowców w zakresie zarządzania kryzysowego.

Weźmiemy się do tego, jak tylko usuniemy skutki powodzi.

Operacja „Feniks” ma potrwać do końca roku — ale też może zostać przedłużona. Jej celem jest odbudowa zniszczonych przez powódź regionów Polski.

Jak mówił szef MON, w operację będzie zaangażowanych 5-6 tys. żołnierzy.

Wyjaśniając, dlaczego aktywowano kolejną operację, kiedy trwa inna, powiedział: „żeby nie było momentu żadnej przerwy, żeby była pełna ciągłość i pełna staranność”.

„Wojsko będzie w każdej miejscowości do tego momentu, kiedy to będzie potrzebne” – zapewnił wicepremier.

Minister Kosiniak-Kamysz poinformował, że na Opolszczyźnie powstanie jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej, która będzie stacjonowała w Nysie.

1934
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Sport

W niedzielę, 21 czerwca, Opole ponownie stało się stolicą motorsportu. Trwa 57. Rajd Festiwalowy – jedna z najbardziej

Sport

Świetne wieści napłynęły z Holandii, gdzie zawodniczka klubu Mizuka Judo Opole – Angelika Mudra – odniosła duży sukces na międzynarodowej arenie. Młoda judoczka triumfowała podczas 51....

Z ostatniej chwili

Nie każda policyjna interwencja dotyczy zdarzeń drogowych czy przestępstw. Czasami funkcjonariusze muszą pomóc tym

Wiadomości

Coraz więcej mieszkańców regionu wybiera rower jako środek transportu lub sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu.