Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Zakładnicy, aktywny strzelec i zagrożenie chemiczne. Służby ćwiczyły podczas „PERUN 2026” w Opolu

Sytuacja zakładnicza, atak aktywnego strzelca na kampusie uczelni oraz zagrożenie chemiczne. Tak w skrócie wyglądał scenariusz

Zakładnicy, aktywny strzelec i zagrożenie chemiczne. Służby ćwiczyły podczas „PERUN 2026” w Opolu

Sytuacja zakładnicza, atak aktywnego strzelca na kampusie uczelni oraz zagrożenie chemiczne. Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczenia sztabowo – dowódczego „PERUN 2026”, w których brali udział policjanci z Opolszczyzny, Wrocławia, Łodzi i Rzeszowa. Funkcjonariusze Policji, wspólnie ze strażakami, ratownikami medycznym, na terenie opolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, ćwiczyli koordynację działań podczas wystąpienia sytuacji kryzysowych. Liczyła się szybkość działania, profesjonalizm oraz współdziałanie służb.

11 maja, na terenie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Opolu zorganizowane zostały ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „PERUN-2026”, które zakładały wystąpienie kilku sytuacji kryzysowych w obiektach użyteczności publicznej. W działaniach uczestniczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, komend powiatowych i komendy miejskiej garnizonu opolskiego, funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu oraz opolscy ratownicy medyczni i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, policjanci zespołów negocjacyjnych z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Scenariusze działań zakładały nagłe sytuacje kryzysowe, które wymagały koordynacji działań wielu służb jednocześnie. Dowódcy akcji musieli szybko podjąć istotne decyzje taktyczne, a następnie wyznaczyć konkretne zadania obecnym na miejscu funkcjonariuszom. Uczestnicy ćwiczeń dowódczo-sztabowych doskonalili swoje umiejętności m.in. w zakresie szybkiego zabezpieczenia miejsca zdarzenia, właściwego przekazywania informacji, działania w przypadku wystąpienia sytuacji zakładniczej i aktywnego strzelca, zatrzymania uzbrojonego agresora, udzielania pomocy medycznej oraz neutralizacji zagrożenia chemicznego.

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe, które miało na celu doskonalenie współpracy służb, poprawę koordynacji działań oraz przygotowanie funkcjonariuszy do sprawnego i zdecydowanego reagowania w sytuacjach realnego zagrożenia, odbyło się dzięki współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii w Opolu, który udostępnił na czas ćwiczenia swoje obiekty.

2474
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

47 osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości zostało zatrzymanych w ciągu dwóch dni przez funkcjonariuszy garnizonu opolskiego.

Wiadomości

Dzięki szybkiej reakcji i profesjonalnemu działaniu dwóch policjantek z Krapkowic udało się zapobiec tragedii. St. post. Kinga Klepacka

Z ostatniej chwili

Nie żyje 48-letni mężczyzna, który na początku czerwca uległ poważnemu wypadkowi na hulajnodze elektrycznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Wiadomości

Do tragicznego wypadku doszło w środę, 10 czerwca, w Bardzie na Dolnym Śląsku. Samochód osobowy wjechał na chodnik i potrącił dwóch pieszych