Connect with us

Hi, what are you looking for?

Z ostatniej chwili

Wybuchowe laboratorium i 27 jednostek broni palnej zlikwidowane przez CBŚP. Zatrzymano 31-latka.(Zdjęcia&Wideo)

Policjanci CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z SPKP w Krakowie, zatrzymali mężczyznę, u którego zabezpieczyli 27 jednostek broni palnej

Policjanci CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z SPKP w Krakowie, zatrzymali mężczyznę, u którego zabezpieczyli 27 jednostek broni palnej, ponad 2,2 tys. sztuk amunicji, ponad 6 kg prekursorów materiałów wybuchowych, kilkanaście kg materiałów o właściwościach wybuchowych, urządzenie służące do zdalnej detonacji, 67 szt. zapłonników, a także ponad milion złotych w gotówce. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Opolu.

Funkcjonariusze z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji wpadli na trop mężczyzny, który w zaadaptowanym na laboratorium magazynie wyrabiał materiały wybuchowe. Według informacji śledczych mężczyzna miał również kolekcjonować nielegalną broń palną i amunicję. Mając takie informacje o podejrzanym policjanci CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie zatrzymali mężczyznę. Działania były prowadzone w kilku miejscach na terenie województwa małopolskiego. W jednej z miejscowości funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium, w którym znajdowało się 6 litrów substancji chemicznych w trakcie elektrolizy oraz prekursory materiałów wybuchowych, m.in. nadchloran sodu, mieszanina nadchloranu potasu 72%, kwasu fosforowego 5% i nadchloran magnezu 4%. Zabezpieczono także materiały wybuchowe w postaci tetrazotanu erytrotolu (ETN) oraz nadtlenek utropiny (HMTD).

Biegły z zakresu chemii oraz badań urządzeń i materiałów wybuchowych wspólnie z pirotechnikami wstępnie ocenili zabezpieczone substancje, jako bardzo niebezpieczne materiały wybuchowe zagrażające życiu i zdrowiu. Pirotechnicy bezzwłocznie, jeszcze na miejscu znalezienia substancji za pomocą specjalistycznego sprzętu, przeprowadzili neutralizację najbardziej wrażliwego materiału wybuchowego, a kolejne zabezpieczone materiały zostały zdetonowane na poligonie.

Na innych posesjach policjanci znaleźli i zabezpieczyli 27 jednostek broni palnej, krótkiej i długiej oraz ponad 2,2 tys. sztuk amunicji, kilkanaście kilogramów materiałów o właściwościach wybuchowych, urządzenie służące do zdalnej detonacji materiałów wybuchowych i 67 szt. zapłonników. Podczas działań policjanci znaleźli także ponad milion złotych w gotówce, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar i grzywien.

W Prokuraturze Okręgowej w Opolu, 31-letniemu zatrzymanemu przedstawiono zrzuty dotyczące nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych oraz posiadanie broni palnej i amunicji bez wymaganego pozwolenia. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Źródło CBŚP

4544
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W poniedziałek 4 grudnia o godzinie 18:02 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o pożarze wiaty w Krzanowicach na ulicy Wakacyjnej.

Wiadomości

Dzielnicowa z Namysłowa wracała ze swoją rodziną do domu. Było już ciemno, a trasa była zaśnieżona.

Wiadomości

Kradzież, kradzież z włamaniem czy kierowanie pod wpływem alkoholu - takich przestępstw dopuścili się skazani przez sądy mieszkańcy Opola.

Z ostatniej chwili

W niedzielę 3 grudnia o godzinie 15:20 służby ratunkowe odebrały zgłoszenie o wypadku na obwodnicy Niemodlina na DK46 na wysokości