Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Seria kontroli WITD w Opolu. Przeładowane pojazdy, brak uprawnień i wysokie mandaty

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu przeprowadzili w czerwcu 2026 roku szereg kontroli

Seria kontroli WITD w Opolu. Przeładowane pojazdy, brak uprawnień i wysokie mandaty

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu przeprowadzili w czerwcu 2026 roku szereg kontroli drogowych na terenie województwa opolskiego. Ich efektem było ujawnienie wielu poważnych naruszeń przepisów transportowych, które zakończyły się mandatami, zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych oraz wszczęciem postępowań administracyjnych.

Jedna z kontroli miała miejsce na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, gdzie zatrzymano dwa pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jak wykazały pomiary, oba samochody były niemal dwukrotnie przeładowane. Kierowcy zostali ukarani mandatami w wysokości po 3000 złotych, a dalsza jazda została zakazana do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Kolejne niepokojące przypadki ujawniono podczas działań prowadzonych w Byczynie. Inspektorzy zatrzymali dwóch kierowców wykonujących przewozy drogowe pomimo nieważnych uprawnień kategorii C+E. Dodatkowo jeden z nich prowadził pojazd bez zalogowanej karty kierowcy w tachografie. W trakcie kontroli stwierdzono także naruszenia dotyczące czasu pracy kierowców oraz usterki techniczne pojazdów. W obu sprawach zostaną skierowane wnioski do sądu.

Nieprawidłowości wykryto również podczas kontroli przeprowadzonej na autostradzie A4 na Miejscu Obsługi Podróżnych Prószków. Inspektorzy skontrolowali pojazd należący do rumuńskiego przewoźnika. Kontrola wykazała liczne naruszenia związane z czasem pracy kierowcy oraz przepisami dotyczącymi delegowania pracowników.

Kierowca został ukarany 14 mandatami karnymi na łączną kwotę 1850 złotych. Od przedsiębiorcy pobrano natomiast kaucję w wysokości 4500 złotych na poczet prowadzonego postępowania.

Dodatkowo podczas kontroli zweryfikowano zgłoszenie delegowania kierowcy w europejskim systemie IMI. Okazało się, że przewoźnik dokonał zgłoszenia dopiero w trakcie trwania kontroli, a nie przed rozpoczęciem przewozu, jak wymagają obowiązujące przepisy. Dokumentacja nie zawierała również wszystkich wymaganych danych, dlatego wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców, stanu technicznego pojazdów oraz dopuszczalnej masy całkowitej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każde naruszenie może prowadzić do poważnych zagrożeń na drogach.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu

173
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W czwartek, 25 czerwca, kilkanaście minut po godzinie 7:00 straż pożarna została zadysponowana do Przedszkola nr 6 na osiedlu Pogorzelec

Z ostatniej chwili

We wtorek, 24 czerwca, o godzinie 15:58 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie od operatora numeru alarmowego 112 o wypadku drogowym

Wiadomości

Miniony weekend był wyjątkowo pracowity dla policjantów z powiatu nyskiego. Funkcjonariusze zatrzymali aż czterech kierujących,

Wiadomości

Kolejny kierowca przekonał się, że nadmierna prędkość może mieć poważne konsekwencje. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego