Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sport

PlusLiga sezonu 2022/2023 startuje w pierwszy weekend października.

Prezesi klubów PlusLigi w trakcie spotkania w Uniejowie ustalili kluczowe zasady dotyczące sezonu 2022/2023 Ligi Mistrzów Świata.

PlusLiga sezonu 2022/2023 startuje w pierwszy weekend października.

Prezesi klubów PlusLigi w trakcie spotkania w Uniejowie ustalili kluczowe zasady dotyczące sezonu 2022/2023 Ligi Mistrzów Świata.

Sezon startuje 1 października, a prezesi jednogłośnie zmienili system rozgrywania fazy play-off. Każda runda będzie toczyła się do trzech zwycięstw.

W trakcie spotkania przedstawicieli klubów PlusLigi ustalono najważniejsze punkty dotyczące sezonu 2022/2023. Udziałowcy jednogłośnie zmienili system rozgrywania fazy play-off, a awans do kolejnej rundy wywalczy zespół, który wygra trzy mecze – w każdej rundzie będzie ona toczona do trzech zwycięstw.

– Mamy bardzo fajny kalendarz, w nowym sezonie zagramy do trzech wygranych w fazie play-off – opowiada Piotr Szpaczek, prezes mistrzów Polski Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. – W ćwierćfinale i półfinale systemem dwa mecze bez zmiany gospodarza, a w meczach o medale ze zmianą gospodarza po każdym spotkaniu, tak jak w minionym sezonie. To bardzo dobra decyzja, faza play-off jest naszą największą atrakcją i chcieliśmy ją maksymalnie wydłużyć – dodaje.

Ustalony kalendarz rozgrywek zakłada, że mistrza Polski poznamy najpóźniej 17 maja 2023 roku. Prezesi klubów podjęli także decyzję – wynikiem 13:2 – że w ćwierćfinale rozgrywek TAURON Pucharu Polski 2023 wystąpi sześć najwyżej sklasyfikowanych drużyn po zakończeniu pierwszej rundy fazy zasadniczej PlusLigi oraz dwie najlepsze ekipy z wcześniejszych rund.

– To bardzo ważne decyzje, szczególnie granie do trzech wygranych meczów w fazie play-off – zauważa Konrad Piechocki, prezes PGE Skry Bełchatów. – Poza podnoszeniem atrakcyjności kluczowej fazy rozgrywek, unikniemy także przypadkowości. Rywalizacja do dwóch wygranych w ćwierćfinale może czasem powodować, że zaprzepaści się to, co wcześniej wypracowało się przez trzy czwarte sezonu. Dodatkowo porozmawialiśmy o tym, co trzeba było jeszcze zmienić, udało się wspólnie wypracować rozwiązania, które zwiększają transparentność rozgrywek – dodaje.

W ramach nowego kalendarza rozgrywek zostawione są rezerwowe terminy, w razie konieczności odrabiania zaległości wynikających z sytuacji pandemicznej. – Mamy pewien zapas na ewentualne mecze zaległe, które trzeba by było nadrabiać, wydaje mi się że wszystkie kluby są zadowolone z wypracowanego kompromisu – podkreśla Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Ustalono, że po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek ostatnia, szesnasta drużyna opuści szeregi PlusLigi, awans do Ligi Mistrzów Świata wywalczy mistrz TAURON 1. Ligi.

W pierwszej kolejce (po raz pierwszy w historii zmieniono zasady rozstawiania ekip w poszczególnych kolejkach, numery z którymi drużyny występują w rozgrywkach zostały rozlosowane, mistrz i wicemistrz Polski były rozstawione) zagrają:

  1. kolejka sezonu PlusLigi 2022/2023:

Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice

Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom

Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE Skra Bełchatów

BBTS Bielsko-Biała – Cuprum Lubin

PSG Stal Nysa – Ślepsk Malow Suwałki

Trefl Gdańsk – Volley Club Barkom Lwów

Asseco Resovia Rzeszów – Projekt Warszawa

Źródło: PlusLiga

397
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Sport

Z radością informujemy, że w nowym sezonie trenerem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle będzie Tuomas Sammelvuo. To kolejny z powrotów

Sport

Niedawno, były zawodnik ZAKSY, wielokrotny reprezentant Polski ogłosił swoją decyzje o zakończeniu kariery.

Sport

Kolejnym, po Dmytro Pashytshyym i Przemysławie Stępniu, nowym zawodnikiem w szeregach Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle będzie reprezentant

Sport

Do składu Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle na sezon 2022/2023 dołącza kolejny zawodnik. Do Kędzierzyna-Koźla po dwuletnie przerwie wraca