Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Kierowcy, rowerzyści i piesi – uważajcie na drogach.

Jesień to okres pogarszających się warunków atmosferycznych związanych między innymi z intensywnymi opadami deszczu, mgłą, porywistym

Kierowcy, rowerzyści i piesi – uważajcie na drogach

Jesień to okres pogarszających się warunków atmosferycznych związanych między innymi z intensywnymi opadami deszczu, mgłą, porywistym wiatrem czy szybko zapadającym zmrokiem.

Takie warunki mają duży wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Niestety w miniony piątek (18.11), na terenie powiatu krapkowickiego, doszło do dwóch wypadków z udziałem rowerzystów.

Do pierwszego z tych zdarzeń doszło w piątek (18.11), tuż przed 11:00 w miejscowości Zdzieszowice. Z ustaleń policjantów wynika, że 35-letnia kierująca fordem, na skrzyżowaniu ulicy Zielonej z Fabryczną, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu rowerzyście. 54 -letni mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Do kolejnego zdarzenia doszło tego samego dnia, tuż przed godziną 15:30. Z kolei tutaj, 54-letni mieszkaniec Krapkowic, kierując rowerem, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, kierującej osobowym bmw. W wyniku tego zderzenia rowerzysta z licznymi obrażeniami ciała, został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego apelujemy do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Dodatkowo zmniejszona przejrzystość powietrza równie skutecznie utrudnia jazdę.

Wyprzedzanie, wymijanie czy też udzielanie pierwszeństwa przejazdu, w takich warunkach, może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym i poruszać się po jezdni z włączonymi światłami, przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Nadzwyczajną ostrożność należy zachować też w pobliżu przejść dla pieszych. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Źródło KPP Krapkowice

952
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W poniedziałek 28 listopada po godzinie 17:00 służby ratunkowe dostały wezwanie do wypadku na DK45 na trasie Opole-Racibórz w miejscowości

Wiadomości

25 listopada do kozielskiego komisariatu przyjechał 26-letni kierowca volkswagena. Mundurowi podjęli czynności wobec mężczyzny, gdyż ten

Wiadomości

Kędzierzyńsko-kozielski dyżurny odebrał zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku. Jako pierwsi na miejsce pożaru przyjechali policjanci.

Wiadomości

Zatrzymany chwilę po tym jak wtargnął na plebanię i zniszczył przedmioty, które tam się znajdowały.