Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Święto 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.(Zdjęcia)

Dokładnie 23 lata temu z Opola do Macedonii wysłano pierwszy Narodowy Element Wsparcia w ramach misji NATO KFOR.

Święto 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.(Zdjęcia)

Dokładnie 23 lata temu z Opola do Macedonii wysłano pierwszy Narodowy Element Wsparcia w ramach misji NATO KFOR.

Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 30 czerwca został ustanowiony świętem 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
W obchodach święta 10 Opolskiej Brygady Logistycznej uczestniczyli żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej oraz zaproszeni goście, wśród których byli m.in. przedstawiciele lokalnych władz rządowych i samorządowych, instytucji państwowych, delegacje jednostek wojskowych oraz służb mundurowych, harcerze, członkowie stowarzyszeń historycznych, a także innych organizacji, które na co dzień współpracują z opolskimi logistykami.
Podczas uroczystości dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej generał brygady Maciej Siudak przypomniał zebranym historię jednostki, w tym zaangażowanie w misje poza granicami kraju, od czasu realizacji pierwszego zadania 30 czerwca 1999 roku – „Od tamtej pory minęły dokładnie 23 lata, a w kolejnych misjach poza granicami kraju uczestniczyło ponad 2000 naszych żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Realizowaliśmy zadania w Europie, Azji i Afryce, często w najbardziej zapalnych regionach świata m.in. w Kosowie, Libanie, Syrii, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Demokratycznej Republice Konga, Republice Czadu, Republice Środkowej Afryki, Mali, Kuwejcie, Rumunii, we Włoszech i w Turcji. Nie były to tylko misje wojskowe, ale również operacje humanitarne w Pakistanie, a nawet zabezpieczenie igrzysk olimpijskich w Grecji. Najdłużej, bo przez 19 lat realizowaliśmy zadania w Afganistanie, gdzie braliśmy udział w misjach Enduring Freedom, ISAF oraz misji Resolute Support”. W swoim przemówieniu dowódca nawiązał również do zadań realizowanych na wschodniej granicy naszego kraju – „Jesień ubiegłego roku przyniosła kolejne wyzwania, związane ze sztucznie wywołanym kryzysem migracyjnym na naszej wschodniej granicy. Do jej zabezpieczenia zaangażowano tysiące żołnierzy wojsk operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej, którym należało zapewnić zakwaterowanie, wyżywienie oraz warunki do realizacji zadań. Mogę z satysfakcją stwierdzić, że i w tym przypadku 10 Opolska Brygada Logistyczna odegrała i wciąż odgrywa znaczącą rolę (…) Od 24 lutego tego roku nasza uwaga skierowana jest na wydarzenia związane z kolejną odsłoną agresji rosyjskiej na Ukrainę. Pragnę Państwa zapewnić, że w tej sytuacji 10 Opolska Brygada Logistyczna osiągnęła wymagany stan gotowości do realizacji zadań zgodnie ze swoim przeznaczeniem”.
Uroczystość była okazją do podziękowań i wyróżnienia żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej szczególnie zaangażowanych w realizację zadań służbowych w kraju i na misjach poza jego granicami. Wręczono „Gwiazdy Afganistanu”, „Gwiazdy Morza Śródziemnego”, medale „Za Długoletnią Służbę” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Kordziki Honorowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Odznaki Honorowe „Zasłużony Żołnierz RP”, Odznaki Honorowe Wojsk Lądowych oraz odznaki pamiątkowe 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ks. ppłk Stanisław Garbacik w imieniu Biskupa Polowego Wojska Polskiego wręczył żołnierzom Medal „Militio Pro Christo” oraz Krzyże XXX – lecia Ordynariatu Polowego. Obecni na uroczystości przedstawiciele Gminy Głubczyce oraz harcerze z Komendy Hufca ZHP w Głubczycach za wspieranie inicjatyw hufca i wieloletnią współpracę z samorządem podziękowali dowódcy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej generałowi brygady Maciejowi Siudakowi wręczając symboliczną lilijkę harcerską oraz herb Głubczyc.
Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów, po której goście zostali zaproszeni na wystawę zdjęć z II zmiany misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie. Autorem zdjęć jest pan Krzysztof Dobrowolski, wówczas korespondent wojenny Polskiego Radia. W misji brali udział również logistycy z Opola, a wielu z nich mogło odnaleźć się prezentowanych fotografiach.
Wystawę będzie mógł obejrzeć każdy zainteresowany w Klubie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej przy ul. Domańskiego 84 w dniach 4-8 lipca oraz 25 lipca – 26 sierpnia.
Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: Grzegorz Bieniarz

653
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej generał brygady Maciej Siudak mianował na pierwszy stopień podoficerski pięćdziesięcioro

Wiadomości

Od 13 do 15 sierpnia na terenie całego kraju odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Z ostatniej chwili

Do Polski trafiła już pierwsza partia z 300 zamówionych pojazdów Couguar 4x4. Zanim jednak przekazane zostaną do jednostek wojskowych

Wiadomości

W 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej zakończyły się egzaminy dla operatorów wózków podnośnikowych, które przeprowadzili inspektorzy