Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kultura

Sukces Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej.

Tylko jednego punktu zabrakło Akademickiemu Chórowi Politechniki Opolskiej do otrzymania złotego dyplomu Międzynarodowego Konkursu Chórów,

Sukces Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej.

Tylko jednego punktu zabrakło Akademickiemu Chórowi Politechniki Opolskiej do otrzymania złotego dyplomu Międzynarodowego Konkursu Chórów, który odbył się w Cieszynie.

Mimo to, radość w chórze ze srebrnego dyplomu ogromna – to pierwszy po dwóch latach przerwy konkurs, w którym nasi chórzyści wzięli udział i uzyskali tak wysoką notę.
– Jury pragnie podkreślić, że poziom festiwalu był bardzo wysoki – ten krótki komunikat można przeczytać na stronie internetowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. profesora Józefa Świdra w Cieszynie. Jednym z punktów festiwalu był VI Międzynarodowy Konkurs Chórów. Zgłosiło się do niego wiele polskich zespołów śpiewaków, ale także chóry z Czech, Łotwy, Ukrainy a nawet z Indonezji.
Jury wysłuchując poszczególnych utworów brało pod uwagę: dobór repertuaru i dramaturgię, artykulację słowną i muzyczną, ekspresję muzyczną, interpretację, stylowość wykonania a także walory brzmieniowe, emisję głosu oraz intonację.

– Nasze przygotowania do występu w konkursie trwały dwa miesiące, zaprezentowaliśmy cztery utwory: jeden z tegorocznego występu przy odsłonięciu gwiazdy Krystyny Prońko, następny to utwór specjalnie skomponowany dla chóru politechniki „Sobótecka Opolska”, który powstał w wersji wirtualnej podczas pierwszego twardego lockdownu, wszyscy nagrywali się w domach. Podczas konkursu po raz pierwszy wykonaliśmy ten utwór na żywo – relacjonuje Miłka Wocial-Zawadzka, dyrygentka Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej.Kolejny utwór, jaki zaprezentowali nasi chórzyści, to to jazzowy „Come In And Stay A While”, który także powstał w wersji wirtualnej.
– Ostatni, to „Jubilate Deo” napisany przez prof. Józefa Świdra, patrona festiwalu, wspaniałego kompozytora muzyki chóralnej. Jestem bardzo dumna z moich chórzystów, wielkiej pracy, jakiej włożyli w występ i przygotowanie do niego. Bardzo trudno występuje się gdy nie ma publiczności, podczas konkursu ze względów pandemicznych, słuchało nas samo jury – mówi Miłka Wocial-Zawadzka.

Akademicki Chór Politechniki Opolskiej po raz trzeci wystąpił w cieszyńskim konkursie. Wcześniej za każdym razem zdobywał brązowy dyplom, jednak w tym roku chór zdobył srebrną lokatę. – Srebrny dyplom to bardzo dobry wynik, wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni, choć oczywiście trochę smutku było, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że tylko jeden punkt dzielił nas od złota. Dwa lata temu, gdy ostatni raz braliśmy udział w konkursie, też otrzymaliśmy 90 punktów (wtedy punkty były inaczej klasyfikowane). To dla mnie sygnał, że mimo zmian w składzie, mimo ograniczeń pandemicznych, braku możliwości występów, w tym także konkursowych, chór utrzymał poziom, nadal jest na bardzo wysokiej lokacie – podkreśla Miłka Wocial-Zawadzka.

Co ciekawe, to nie jedyny występ naszego chóru w Cieszynie. Muzycy wystąpili także na świątecznym jarmarku w towarzystwie chóru Laudate Dominum parafii bł. Czesława w Opolu, którym również dyryguje Miłka Wocial-Zawadzka, wywołując olbrzymi entuzjazm wśród odwiedzających jarmark.

Źródło Politechnika Opolska

576
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Jedna pracuje na Marsie, druga właśnie dotarła na Politechnikę Opolską – amerykańska firma współpracująca z NASA

Wiadomości

Blisko 300 słuchaczy Dziecięcej Politechniki Opolskiej w sobotę uroczyście

Kultura

Ciekawe tematy wykładów, spotkania z naukowcami

Wiadomości

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe na Politechnice Opolskiej. Osoby