Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Pomógł bo mógł, miał to w genach.

Sierżant Tomasz Kłak z Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku podarował innemu człowiekowi najcenniejszy dar – szansę na życie.

Pomógł bo mógł, miał to w genach.

Sierżant Tomasz Kłak z Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku podarował innemu człowiekowi najcenniejszy dar – szansę na życie.

Po 9 latach od rejestracji jako dawca dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Wzorem naszego kolegi zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie Fundacji DKMS. Rejestracja nic nie kosztuje, a sam zabieg pobierania szpiku jest bezpieczny i bezbolesny.

Na co dzień dbający o bezpieczeństwo w ruchu drogowym sierż. Tomasz Kłak otrzymał niepowtarzalną okazję podarowania drugiego życia swojemu genetycznemu bliźniakowi. Funkcjonariusz kluczborskiej jednostki po otrzymaniu informacji o tym, że może zostać dawcą szpiku kostnego dla chorego mężczyzny z USA, nie zastanawiał się ani chwili. Od razu potwierdził, że podtrzymuje chęć zostania dawcą. Po przejściu badań, które sprawdziły jego aktualny stan zdrowia, trafił do kliniki, gdzie pobrano z jego krwi komórki macierzyste.

Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświęcenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie, która tego potrzebuje.

Znalezienie genetycznego bliźniaka jest czasami bardzo trudne – prawdopodobieństwo, że nasze komórki macierzyste będą pasować innej osobie wynosi nawet jeden do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, by w bazie było jak najwięcej potencjalnych dawców szpiku!

Przypominamy, że dawcą szpiku może zostać osoba zdrowa między 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg. Pobranie materiału do badań trwa chwilę i polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną potem określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Źródło KPP w Kluczborku

632
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

Policjanci z Komisariatu Policji w Lewinie Brzeskim, na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy w Nysie, poszukują Tomasza Browarskiego.

Wiadomości

Dzień od zgłoszenia kradzieży pojazdu, policjanci odzyskali skradzionego volkswagena. Ich ustalenia pozwoliły na zatrzymanie 29-latka, który usłyszał łącznie 19 zarzutów.

Wiadomości

Policjanci z Krapkowic otrzymali kilka zgłoszeń, z których wynikało, że w jednym z samochodów stojących na parkingu w Mosznej, znajduje się

Z ostatniej chwili

Dzisiaj (18.08), około godz. 8:45 na drodze wojewódzkiej 403 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem ciężarówki.