Podział punktów w Belgii, wyrwane zwycięstwo ZAKSY

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po walce pokonała Knack Roeselare. Nasz zespół po raz kolejny udowodnił, że potrafi wychodzić z opresji

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle po walce pokonała Knack Roeselare. Nasz zespół po raz kolejny udowodnił, że potrafi wychodzić z opresji, mimo prowadzenia rywali 2:1, odwróciliśmy sytuację wygrywając 3:2. MVP meczu wybrany został Łukasz Kaczmarek.

W wyjściowej szóstce w Belgii zobaczyliśmy Marcina Janusza, Łukasza Kaczmarka, Aleksandra Śliwkę i Bartosza Bednorza, Dimę Pashytskiego, Twana Wiltenburga i Erika Shoji (libero).

Spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodarzy, skuteczność Belgów w kontrach dała im trzypunktowe prowadzenie (3:0). Passę rywali przerwał Bartosz Bednorz, rywalizację z blokiem Roeselare wygrywał Łukasz Kaczmarek (4:2). Tej zaliczki miejscowi nie utrzymali zbyt długo, koleje wymiany kończyli kędzierzynianie, w bloku punktował Twan Wiltenburg, a w dłuższych wymianach mogliśmy liczyć na duet Bednorz/ Kaczmarek i po chwili to kędzierzynianie byli o krok dalej, prowadząc 8:7. Na dłuższej przestrzeni seta utrzymywała się gra na styku, efektownymi zagraniami z drugiej linii popisywał się Aleksander śliwka, sprytnie blok rywali mijał Łukasz Kaczmarek (16:15). Ważną kontrę na korzyść naszego zespołu zakończył Aleksander Śliwka. W kluczowej fazie seta to właśnie ZAKSA przejęła kontrolę, znakomite serwisy Bartosza Bednorza i czujna gra na siatce ekipy trenera Sammelvuo zrobiła różnicę, kolejne bloki w wykonaniu duetu Śliwka/ Pashytskyy zmusiły do reakcji trenera Roeselare (20:22). Pauza nie wybiła z rytmu naszego zespołu, pojedynczy blok Aleksandra Śliwki dał nam 24. oczko, seta asem serwisowym zakończył Bartosz Bednorz (20:25).

W drugiej partii Tuomas Sammelvuo był zmuszony do zmiany, w miejsce Aleksandra Śliwki (uraz palca) zameldował się Krzysztof Zapłacki. Podobnie jak w odsłonie premierowej również w tej części rywalizacji lepiej rozpoczęli gospodarze (5:1). Przerwa na żądanie naszego szkoleniowca nieco pomogła, ZAKSĘ z niewygodnego ustawienia wyprowadził atak Bednorza. Kolejne zagrania Dmytro Pashytskiego na środku siatki sprzyjały odrabianiu strat (7:5). Na skrzydłach równie pewnie radził sobie Łukasz Kaczmarek, w dłuższych wymianach mogliśmy liczyć na Bartosza Bednorza (10:8). Niestety kędzierzynianie nie ustrzegli się błędów i przestojów, a te Belgowie wykorzystywali bezwzględnie, przy serii punktowej prowadząc 14:8. Tym samym Tuomas Sammelvuo ponownie musiał interweniować, przerwa nie wybiła z rytmu dobrze zagrywającego D’Hulsta. Dopiero atak Twana Wiltenburga ze środka wyprowadził nas z niewygodnego ustawienia, a zagrywki środkowego ZAKSY i błędy gospodarzy pomogły nieco odrobić straty (15:11). Chwilę później na boisku zameldowali się Radosław Gil z Bartłomiejem Kluthem, zastępując Marcina Janusza i Łukasza Kaczmarka. Dobre zagrywki Dimy Pashytskiego i dłuższa wymiana skończona atakiem Bartka Klutha, a następnie blok ZAKSY poprawiły sytuację (19:16). Belgowie w końcówce mogli poczuć na plecach oddech odrabiających straty kędzierzynian (21:18), ważne akcje kończył Łukasz Kaczmarek (23:20). Niestety losów tej partii nie zdołaliśmy odwrócić i wygrywając 25:21 Belgowie wyrównali.

Równie trudny był dla nas początek trzeciego seta (3:1). Skuteczne ataki Dimy Pashytskiego na środku siatki poprawiły nieco sytuację. Kolejna seria Belgów dała im jednak kilkupunktową zaliczkę (11:6). W tej partii do drugiej linii na poprawę przyjęcia pojawił się jeszcze Korneliusz Banach, kolejne obrony naszego zespołu i kontrataki kończone przez Łukasza Kaczmarka sprzyjały niwelowaniu dystansu (11:7). Niestety w szeregi naszego zespołu wróciły problemy z przyjęciem, a ciosy rywali z zagrywki zmusiły trenera Sammelvu do sięgnięcia po przerwę na żądanie (13:7). Również w tej odsłonie nasz trener powtórzył zmianę z Gilem i Kluthem. Kolejne zagrywki Bednorza i Pashytskiego pomogły zniwelować straty (16:13). Niestety Belgowie odpowiadali tym samym i odbudowali pięciopunktową zaliczkę (16:11). ZAKSA nie rezygnowała, skuteczne ataki Łukasza Kaczmarka i zagrywka naszego atakującego doprowadziły do wyrównania (20:20). W kluczowej fazie seta nie brakowało emocji, niestety sportowe szczęście było po stronie gospodarzy, którzy przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę (25:23).

Wyciągając wnioski z wcześniejszych odsłon tym razem nie pozwoliliśmy uciec rywalom, przy dobrych zagrywkach Łukasza Kaczmarka prowadziliśmy 3:2. Przy grze punkt za punkt szybciej zareagował nasz zespół, skuteczne bloki wyprowadziły nas na prowadzenie 7:5. Po raz kolejny w grę kędzierzynian wkradły się błędy i gospodarze wyrównali (7:7). Przy zmienności sytuacji nasz zespół kolejno odzyskiwał (7:10) i tracił prowadzenie (12:12). Seria zagrywek Bartosza Bednorza i znakomita gra Dimy Pashytskiego na kontrach uspokoiły nieco grę (14:16). Belgowie odpowiedzieli serwisami Rottiego i walka rozpoczęła się na nowo (16:16). Kędzierzynianie walczyli o każdą piłkę, a szans w kontratakach nie marnował Łukasz Kaczmarek i ponownie nasz zespół był o krok dalej (16:18). Nasz zespół grał cierpliwie, przetrzymując napór przeciwnika. W końcówce przy zagrywkach D’Hulsta na popraw przyjęcia pojawił się Korneliusz Banach, efektowna obrona nominalnego libero ZAKSY dała początek dłuższej wymianie, a tę zakończył Dmytro Pashytskyy (19:22). Nie obyło się bez nerwowości, na szczęście nie do zatrzymania był Łukasz Kaczmarek, seta zakończył punktowy blok duetu Zapłacki/ Pashytskyy (22:25).

Tym samym czekał nas kolejny pięciosetowy mecz w tej edycji Ligi Mistrzów. Skuteczne zagrania Łukasza Kaczmarka i Dimy Pashytskiego utrzymywały nas na prowadzeniu (3:4). W tej partii nie brakowało emocji, długich widowiskowych wymian, przy zmianie stron boiska to nasz zespół prowadził 8:7. Niestety przytrafiły się nam błędy i to gospodarze byli o krok dalej. Taki stan rzeczy nie trwał długo, ciosy Łukasza Kaczmarka z zagrywki i znakomita seria naszego zespołu uspokoiły sytuację, bowiem prowadziliśmy w końcówce 12:9. Przerwa na żądanie trenera miejscowych nie wybiła z rytmu naszego atakującego, a czujna gra w bloku duetu Pashytskyy/ Bednorz ostudziła zapał rywali. Seta i cały mecz zakończył Łukasz Kaczmarek (10:15).

Knack Roeselare – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3

(20:25, 25:21, 25:23, 22:25, 10:15)

Źródło Zaksa

760

W przedostatniej kolejce grupy spadkowej Orlen Superligi Corotop Gwardia Opole pokonała we własnej hali Piotrkiowanina,

Z ogromną radością informujemy, że Eriki Shoji jest kolejnym zawodnikiem, który w najbliższym sezonie będzie bronił barw naszego klubu.

Informujemy, że w dniu 26 kwietnia 2024r. Rada Nadzorcza ZAKSA S.A. podjęła uchwałę powołując na Prezesa Zarządu dotychczas pełniącą

ZAKSA S.A. informuje o rozwiązaniu umowy z Grupą Azoty. Na chwilę obecną sytuacja finansowa klubu jest stabilna, a Zarząd we współpracy