Connect with us

Hi, what are you looking for?

Z ostatniej chwili

Pieniądze ważniejsze niż zdrowie. Przekonało się o tym kilkunastu cudzoziemców, wśród nich 9-letni chłopiec.

Dzięki współpracy służb zatrzymano kuriera przewożącego 16 nielegalnych migrantów.

Pieniądze ważniejsze niż zdrowie. Przekonało się o tym kilkunastu cudzoziemców, wśród nich 9-letni chłopiec.

Dzięki współpracy służb zatrzymano kuriera przewożącego 16 nielegalnych migrantów.
W nocy z 24 na 25 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu otrzymali informację od dyżurnego z Krajowej Administracji Skarbowej w Opolu o 16 obcokrajowcach ujawnionych w samochodzie typu bus. 9-osobowy pojazd na litewskich numerach rejestracyjnych był kierowany przez ukraińskiego kuriera. Mężczyzna przewoził 16 osób, w tym 9-letnie dziecko, które znajdowało się między siedzeniami, „w nogach” pasażerów.

Do zdarzenia doszło w Gogolinie (pow. krapkowicki), w rejonie jednego z MOP-ów na autostradzie A4. Na miejsce przybyli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu. Jak się okazało, busem podróżowało łącznie z kierowcą 17 mężczyzn. Wśród nich było 2 niepełnoletnich chłopców w wieku 9 i 15 lat). Chłopcy byli pod opieką ich dorosłego brata. W trakcie prowadzenia czynności, mundurowi ustalili, że obcokrajowcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie. Posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii.

Pojazdem kierował 52-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna próbował przewieźć nielegalnych migrantów do Niemiec. Wszyscy zostali zatrzymani i z pomocą policjantów przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Opolu, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności. Dodatkowo w wyniku przeszukania pojazdu, funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ukryte pod deską rozdzielczą 2 telefony komórkowe oraz pieniądze w kwocie 6800 Euro, które należały do kierowcy.

Wszystkim pełnoletnim cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Cudzoziemcy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. W piątek (26 maja) Syryjczycy zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Kierowcy został przedstawiony zarzut zorganizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom 16 cudzoziemcom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Opolu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.

Źródło Straż Graniczna

2127
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Kultura

Wraz z 6. edycją MODELATORNI Teatr Kochanowskiego wraca do idei Jerzego Grotowskiego z okresu „Sztuki jako wehikułu", w której to sam

Z ostatniej chwili

Policjanci CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z SPKP w Krakowie, zatrzymali mężczyznę, u którego zabezpieczyli 27 jednostek broni palnej

Z ostatniej chwili

Dzisiaj (28.09), około godz. 21:40 do służb wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na 3 piętrze budynku wielorodzinnego w Brzegu.

Wiadomości

Do potrącenia na przejściu dla pieszych doszło w środę, 27 września chwilę przed godziną 20 na ulicy Kozielskiej. Kierująca nie zauważyła