Prokuratura Rejonowa w Opolu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 27-letniemu mieszkańcowi Opola. Mężczyzna odpowie za dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz spowodowanie obrażeń ciała u pokrzywdzonego. Z uwagi na wcześniejszą karalność odpowie również w warunkach recydywy.
Do brutalnego zdarzenia doszło 14 maja 2026 roku w godzinach wczesnowieczornych na ul. 1 Maja w Opolu.
Według ustaleń śledczych Mateusz P., będąc pod wpływem alkoholu, zaatakował przypadkowego przechodnia, żądając wydania pieniędzy. Napastnik uderzył pokrzywdzonego w głowę rozbitą butelką, a gdy ten upadł na chodnik, bił go pięściami i kopał.
Następnie sprawca zabrał plecak należący do pokrzywdzonego. W środku znajdowały się zakupy spożywcze oraz rzeczy osobiste. Po krótkim czasie porzucił skradziony plecak niedaleko miejsca zdarzenia i oddalił się.
Świadek zdarzenia natychmiast wezwał służby ratunkowe oraz udzielił pomocy poszkodowanemu. Dzięki szybkiej reakcji policjantów 27-latek został zatrzymany niespełna kwadrans po dokonaniu rozboju.
Nie pamięta zdarzenia
W Prokuraturze Rejonowej w Opolu mężczyzna usłyszał zarzut rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz spowodowania u pokrzywdzonego lekkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci rany tłuczonej głowy.
Jak poinformowała prokuratura, podejrzany nie potrafił odnieść się do zarzucanego mu czynu. Tłumaczył, że z powodu znacznego upojenia alkoholowego nie pamięta przebiegu wydarzeń.
Śledczy ustalili również, że Mateusz P. był wcześniej karany za podobne przestępstwo – kradzież z włamaniem. W związku z tym odpowie w warunkach recydywy, co ma wpływ na wymiar grożącej mu kary.
Grozi mu nawet 30 lat więzienia
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Opolu zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.
Pod koniec lipca Prokuratura Rejonowa w Opolu skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Opolu, który będzie rozpoznawał sprawę.
Z uwagi na działanie w warunkach recydywy 27-latkowi grozi kara od 3 lat i 1 miesiąca do nawet 30 lat pozbawienia wolności.
Źródło: Prokuratura Okręgowa w Opolu.


817





























