Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

1 Maja Święto Pracy

Od pochodów i strajków lewicy niepodległościowej w czasie zaborów, przez burzliwe świętowanie w II RP i propagandowe defilady w PRL…

1 Maja Święto Pracy

Od pochodów i strajków lewicy niepodległościowej w czasie zaborów, przez burzliwe świętowanie w II RP i propagandowe defilady w PRL po pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę – tak 1 maja obchodzono w Polsce na przestrzeni lat Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany Świętem Pracy.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono święto 1 Maja w roku 1890. Odbyło się ono na terenie zaboru rosyjskiego, pod nosem niezadowolonych z tego powodu wojsk carskich i przeróżnych nacjonalistycznych bojówek. W kolejnych latach dochodziło często do starć z carskim wojskiem.

Po odzyskaniu niepodległości, do polskiego sejmu trafił wniosek o ustanowienie dnia 1 Maja dniem wolnym od pracy i uczynnienie go świętem państwowym, był to rok 1919. Udało się to zrealizować jednak dopiero w roku 1950.

Wówczas Święto Pracy stało się świętem państwowym i trafiło do kalendarza.

Niemal od samego początku polscy komuniści zagarnęli Święto Pracy dla siebie i rozpoczęły się słynne, przymusowe pierwszomajowe pochody.

Pamiętamy marsz z flagami, organizowany przez szkoły i zakłady pracy. Ludzie z zażenowaniem szli w pochodach, opowiadając sobie antykomunistyczne dowcipy. Byli oczywiście i tacy, którzy traktowali te marsze poważnie. Byli to działacze i aparatczyki, dla których system socjalistyczny był bardzo szczodry.

Wbrew pozorom była to dość liczna grupa. Podczas pierwszych wolnych wyborów 27 października 1991 roku ponad 30 procent ludzi w Polsce zagłosowało za dalszymi rządami ówczesnej władzy.

Z czasem 1 Maja stał się najważniejszym socjalistycznym świętem nie tylko w Polsce Ludowej, ale w całym komunistycznym bloku.

Dziś nie ma już hucznych obchodów pierwszomajowych i całego tego sztucznego gwaru. Jednak Święto Pracy pozostało dniem wolnym, co w połączeniu ze Świętem Konstytucji 3 Maja, tworzy bardzo miły długi majowy weekend.

Źródło, Foto: PRK/NTO/Opolska360

349
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

19 kwietnia obchodzona jest 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z tym w południe na terenie Warszawy zostaną

Wiadomości

Wspólne działania czeskich i polskich policjantów doprowadziły do zatrzymania kobiety i mężczyzny, podejrzanych o kradzież pojazdu.

Wiadomości

Już 13 kwietnia 2025 roku, około godziny 2.22 w nocy warto spojrzeć w niebo, gdyż będziemy świadkami tzw. Pełni Różowego Księżyca.

Z ostatniej chwili

W ostatnich dniach, władze miasta, odniosły się do pomysłu, przerobienia fontanny na Placu Wolności, na większą, szklaną w typie akwarium...