Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

WSPÓLNIE ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NA PÓŁMETKU WAKACJI

Połowa wakacji już niestety za nami. Jednak wciąż słoneczna pogoda sprzyja letniemu wypoczynkowi.

WSPÓLNIE ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NA PÓŁMETKU

Połowa wakacji już niestety za nami. Jednak wciąż słoneczna pogoda sprzyja letniemu wypoczynkowi.

Nie zapominajmy jednak w tym czasie o kilku zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym spędzimy wakacje bez zmartwień i niepotrzebnego stresu. Wspólnie zadbajmy o to, aby druga połowa wakacji minęła bezpiecznie i w dobrym, wakacyjnym humorze.

Wakacje sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podstawowych zasad podczas wypoczynku nad wodą.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią ciało – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Bądźmy widoczni dla innych użytkowników zbiornika wodnego. Możemy do tego celu użyć bojki na szelkach;
Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;
Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków;
Bezpieczny środek transportu

Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję autokarów wiozących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Organizatorzy wyjazdów z wyprzedzeniem mogą zgłosić nam potrzebę sprawdzenia autokaru. Listę takich miejsc oraz numery telefonu do konkretnych jednostek znajdziemy tutaj – Wakacyjny wyjazd, wyłącznie sprawnym autokarem

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje wątpliwości zgłosić policjantom. Należy pamiętać, że każdy kierowca wsiadając do pojazdu, odpowiada za wszystkich pasażerów.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło stronę internetową bezpiecznyautobus.gov.pl. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne ubezpieczenie oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu.

W trakcie jazdy autokarem dzieci nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego, że są niebezpieczne, rozpraszają uwagę kierującego. Pamiętajmy o obowiązkowym korzystaniu z pasów bezpieczeństwa jeżeli autobus jest w nie wyposażony.

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży

Jak zwykle podczas wakacji wzrasta natężenie ruchu na drogach w związku z licznymi wyjazdami, dlatego też należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających „na trzeciego”. Funkcjonariusze przeprowadzą też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Podczas indywidualnych wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem, a przez to paradoksalnie rośnie liczba zdarzeń na drodze. Z kolei podczas opadów, jak wiemy, pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.

Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:

Dobry stan techniczny pojazdu.
Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozę pogody.
Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicę bądźmy wypoczęci i trzeźwi!).
Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce – nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, na stacji paliw.
Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.
Bezpieczne mieszkanie

Wyjeżdżając upewnijmy się, że nasze mieszkanie czy dom jest właściwie zabezpieczone. Jeśli mamy taką możliwość, zainstalujmy alarmy oraz rolety antywłamaniowe. Każde dodatkowe zabezpieczenie może okazać się kluczowe.

Sprawdzonym sposobem zabezpieczenia domu czy mieszkania jest również czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma. Poprośmy kogoś, aby pozbierał ulotki reklamowe spod drzwi, aby nie było sygnału, że nie ma domowników.

W pośpiechu pakowania nie zapominajmy o podstawowych sprawach. Wciąż zdarza się, że pozostawiamy otwarte drzwi, uchylone okna, nie pozamykane wejścia garażowe bądź tylne, uchylone drzwi tarasowe.

Rozważmy, czy warto na bieżąco relacjonować w mediach społecznościowych swój wypoczynek. Takie posty są jasnym sygnałem, że dom lub mieszkanie są czasowo opuszczone.

Źródło KPP Głubczyce

871
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Kultura

Świąteczna aura na dobre zapanowała w kinach Helios, gdzie zagoszczą seanse zaplanowane specjalnie na ten magiczny czas.

Kultura

Zespół Taneczny PECH działający w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu wrócił z Międzynarodowego Turnieju Tańca „Pomerania Dance Cup”

Wiadomości

To mogła być dramatyczna sytuacja. Dzięki interwencji policjantów zamieniła się w prawdziwą przygodę.

Kultura

Nowy miesiąc oznacza kolejną dawkę pozytywnych kinowych emocji! W najbliższymtygodniu widzowie będą mogli zobaczyć premierowe seanse