Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Żabie gody w opolskim zoo.(Zdjęcia)

Kumkanie czy też rechot żab niesie się przez całe zoo. To znak, że zaczęły się gody

Żabie gody w opolskim zoo

Kumkanie czy też rechot żab niesie się przez całe zoo. To znak, że zaczęły się gody

Chóralne występy samców żab zielonych (jeziorkowej, śmieszki i wodnej) – to znak, że nadeszły już wiosenne gody. Można się o tym przekonać przystając przy którymkolwiek z oczek wodnych znajdujących się w opolskim zoo.

Miłosny uścisk żab – ampleksus, może trwać wiele godzin. Samiec wskakuje wówczas na samicę, a ta nosi go do momentu, aż złoży skrzek. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Bywa, że jedna samica dźwiga naraz dwóch samców. W świecie tych płazów nie brakuje też zaciekłych walk między kilkoma osobnikami o jednego partnera czy partnerkę. Nierzadko dochodzi nawet do zrzucania konkurujących ze sobą samców z grzbietów samic.

Ze skrzeku wylęgają się larwy zwane kijankami, które ostatecznie przeobrażą się w młode osobniki żab.

Warto jednak wiedzieć, że ze względu na degradację środowiska przez człowieka, osuszanie kolejnych terenów, które są zamieszkiwane przez żaby, stosowanie chemii w rolnictwie czy coraz większy ruch samochodowy, z roku na rok do godów przystępuje coraz mniej żab.

Żaby zielone są bardzo pożyteczne w regulowaniu populacji owadów, które są często szkodnikami lasów i upraw polnych. W skład ich diety wchodzą głównie owady latające – muchówki, błonkówki i ważki, przelatujące nad zbiornikami wodnymi. Same dla wielu zwierząt są wartościowym pokarmem stanowiąc znaczący procent ich diety.

Od jajeczka do dorosłej żaby
Do żabich godów dochodzi, gdy wiosną pojawią się pierwsze upały, a temperatura wody wzrośnie do około 20 stopni Celsjusza. Wtedy samce gromadzą się nad zbiornikami wodnymi i nawołują samice głosem godowym zwanym rechotem albo kumkaniem. Jest on wzmacniany dzięki workom głosowym, które nadymają się niczym baloniki.

W ciągu jednego sezonu samice – w zależności od gatunku – składają nawet do 10 tysięcy jaj. Po kilku dniach w skrzeku rozwijają się larwy – kijanki, które po około 10 dniach zaczynają samodzielne życie pod wodą dzięki skrzelom. Te zastępowane są przez płuca dopiero po około 80 dniach i wtedy młoda żaba, posiadająca już kończyny, może wyjść na ląd. Po blisko 3 miesiącach od złożenia jaj żabie odpada ogon, niezbędny wcześniej do poruszania się pod wodą, a płaz przybiera postać znaną nam ze spacerów nad mokradłami.

Źródło ZOO Opole

850
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W środę 6 lipca o godzinie 12:34 służby ratunkowe dostały zgłoszenie o wypadku w miejscowości Dobrzeń Wielki.

Z ostatniej chwili

We wtorek 5 lipca po godzinie 16:00 służby ratunkowe dostały zgłoszenie z nr alarmowego 112 o wypadku na skrzyżowaniu ulic Ozimska,

Z ostatniej chwili

W poniedziałek 4 lipca po godzinie 15:00 służby ratunkowe dostały zgłoszenie o zderzeniu busa z autobusem PKS-u na ul.Popiełuszki w Opolu.

Wiadomości

Niestety wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy pod wpływem alkoholu siadają za kierownicami swoich samochodów.