Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki wiekopomnego aktu prawnego – Konstytucji 3 Maja. 234 lata temu w Zamku Królewskim w Warszawie przyjęto pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą na świecie.
W 11 artykułach opisano ustrój prawny Rzeczypospolitej, zasady funkcjonowania społeczeństwa i państwa oparte na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych. Uregulowano organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Wprowadzono ustrój monarchii konstytucyjnej z silną władzą przedstawicielską.
Zastosowano trójpodział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
W pierwszej polskiej ustawie zasadniczej przyjęto również nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Władzę ustawodawczą sprawował sejm, złożony z dwóch oddzielnych izb. Posłów uznano za reprezentantów całego narodu, bez związania instrukcjami sejmikowymi.
Zniesiono również zasadę liberum veto. Konstytucja 3 Maja była kompromisem królewsko-szlacheckim pomiędzy programem monarchiczno-konstytucyjnym Stanisława Augusta a republikańskim Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego i Hugona Kołłątaja.
Stanowiła wyraz głębokiego patriotyzmu jej twórców, była dziełem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu dążącego do zachowania niezależności państwowej.
(…) chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy (…) – czytamy w preambule do Ustawy Rządowej z 1791 r.
Wojewoda Opolski Monika Jurek, Marszałek Województwa Opolskiego Szymon Ogłaza, Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski zapraszają na Majówkę z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, Plac Wolności
godz. 12.00 Państwowe obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Ratusz
godz.13.30 uroczysta sesja Rady Miasta Opola
Scena przed Ratuszem
godz. 14.00 Prezentacja – Wiwat Maj, Trzeci Maj
godz. 14.10 Suita tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Opole
godz. 15.15 zaproszenie do wspólnej nauki krakowiaka w wykonaniu mieszkańców i Zespołu Pieśni i Tańca „Opole”
godz. 15.30 Quiz rodzinny z nagrodami – Co wiesz o Konstytucji?
godz. 16.00 „To był maj…” i inne utwory Agnieszki Osieckiej – koncert Bialskiej Orkiestry Dętej
godz. 17.00 „Tyle słońca w całym mieście” – koncert w wykonaniu Hanny Rataj zespołem
Ponadto w programie:
– prezentacja wyposażenia (pojazdy policyjne oraz motocykle) Komendy Miejskiej Policji w Opolu
– pokaz uzbrojenia i motocykli bojowych typu QUAD172 Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu – 17. Opolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
– pokaz sprzętu ratownictwa wodnego i technicznego Państwowej Straży Pożarnej
– namiot promocyjny Wojewódzkiego Centrum Ratownictwa Medycznego, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu oraz 10 Brygady Logistycznej
– warsztaty artystyczne m.in: wykonywanie okolicznościowych przypinek i magnesów, biało-czerwonych wiatraczków, modelowanie balonów, tworzenie biżuterii koralikowej i kwiatów w barwach Polski oraz zakładek książkowych z opolskim wzorem, wspólne wykonanie godła Polski
– animacje dla dzieci, w tym szczudła, bańki mydlane, malowanie buziek
– fotobudka
Źródło: Sejm




