Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Ogromny sukces hodowlany opolskiego zoo! Mamy kolejną antylopę bongo górskiego.(Zdjęcia)

Kolejna antylopa bongo urodzona w Opolu! To ogromny sukces hodowlany naszego zoo

Ogromny sukces hodowlany opolskiego zoo! Mamy kolejną antylopę bongo górskiego.(Zdjęcia)

Kolejna antylopa bongo urodzona w Opolu! To ogromny sukces hodowlany naszego zoo
Już po raz drugi w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu przyszła na świat antylopa bongo górskiego. To duży sukces hodowlany w skali całej Polski, bowiem ich rozmnażanie w zoo jest niezwykle trudne.


Pierwsze narodziny bongo górskiego w Opolu miały miejsce 27 stycznia. Wówczas urodzona samica o imieniu Karanga dołączyła do trzech dorosłych samic i jednego samca.
Niemal równo 2 miesiące później opolskie zoo stało się domem kolejnej antylopy. – 29 marca przyszedł na świat samczyk. Po paru dniach obserwacji widzimy już, że maluch rozwija się prawidłowo i chętnie korzysta z dobrodziejstwa mleka mamy – tłumaczy Mariusz Włodarczyk, asystent działu hodowlanego w opolskim zoo.


W ciągu dnia młode razem z matkami są łączone w celu socjalizacji, by stworzyć grupę mogącą później razem chodzić po wybiegu.


Nowy przychówek to ogromny sukces hodowlany w skali całego kraju. W polskich zoo antylop bongo jest 13, a na wolności żyje raptem około 80 osobników tego gatunku. – Trzeba pamiętać, że są to antylopy leśne, których w naturze człowiek nie jest w stanie zobaczyć, bo żyją w leśnych gęstwinach. Do tego mają świetny słuch i są bardzo płochliwe, łatwo ulegają stresowi. W ogrodzie zoologicznym trzeba więc stworzyć im naprawdę świetne warunki, by czuły się na tyle komfortowo, aby chciały się rozmnażać. My zadbaliśmy między innymi o to, by nasze bongo miały podłoże z naturalnej ściółki leśnej oraz odpowiednie zadrzewienie wybiegów. Równie istotna jest też codzienna praca z opiekunami. To wszystko sprawiło, że dziś cieszymy się z narodzin kolejnego malucha – podkreśla Włodarczyk.


W naturze bongo górskie występuje w afrykańskich lasach tropikalnych. Aktywność prowadzi nocą, w dzień chroniąc się w zaroślach przed drapieżnikami. Dorosłe osobniki bongo górskiego osiągają wagę od 200 do 400 kilogramów i dożywają około 18-20 lat. Ich dietę stanowią głównie liście, ale w zoo dostają też siano z lucerny i niektóre warzywa czy owoce.
Bongo górskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Warto pamiętać także, że hodowla bongo jest ściśle koordynowana w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP) przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

Źródło ZOO Opole

404
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

9 marca w opolskim ogrodzie zoologicznym, po blisko 25 latach, ponownie zamieszkały lwy.

Wiadomości

W czwartkowe popołudnie do opolskiego zoo trafił nowy mieszkaniec. To tygrys syberyjski

Wiadomości

Niebawem, po blisko ćwierćwieczu nieobecności, do Opola przyjadą lwy i tygrysy. Ich nowy

Wiadomości

Jaguarzyca Bora z opolskiego zoo świętowała swoje 21. urodziny. Dostała pyszny tort!