Connect with us

Hi, what are you looking for?

Kultura

Na Politechnice Opolskiej uroczyście zainaugurowano nowy rok akademicki.(Wideo)

Już po raz 56. Politechnika Opolska zainaugurowała nowy rok akademicki.

Już po raz 56. Politechnika Opolska zainaugurowała nowy rok akademicki. – Za największe osiągnięcie ostatnich dwóch lat uznaję fakt, że uwierzyliśmy, iż w małym Opolu, w niewielkiej Politechnice Opolskiej, można prowadzić badania i publikować ich wyniki, będące na światowym poziomie – mówił podczas inauguracyjnego przemówienia prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

 • Wybór był oczywisty – mówi Marta Kolanko, studentka pierwszego roku informatyki.
 • Zdecydowałam się na studia na Politechnice Opolskiej dlatego, że moje rodzeństwo tutaj studiowało, to już rodzinna tradycja, ale na mojej decyzji zaważyły także bardzo dobre opinie o tej uczelni – podkreśla.
  Natomiast Aleksandra Stopa, studentka pierwszego roku wychowania fizycznego trenuje piłkę ręczną. – Mam znajomych, którzy studiują na Politechnice Opolskiej, to ich opinia zdecydowała o moim wyborze. Mam nadzieję, że politechnika mi także na rozwój w sporcie – mówi.
  W sumie, na pierwszy rok studiów na Politechnice Opolskiej zostało przyjętych 1720 studentów, największym zainteresowaniem studentów wśród nich cieszyła się: informatyka, budownictwo, architektura oraz fizjoterapia. Natomiast Szkoła Doktorska Politechniki Opolskiej przyjęła 17 doktorantów, z których aż 12 to uczestnicy ministerialnego programu doktorat wdrożeniowy.
 • Studenci na naszej uczelni są najważniejsi. Bez nich nie byłoby politechniki – zaznaczył prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej podczas inauguracyjnego przemówienia, zwracając także uwagę na spory postęp uczelni. – Za największe osiągnięcie ostatnich dwóch lat uznaję fakt, że uwierzyliśmy, iż w małym Opolu, w niewielkiej Politechnice Opolskiej, można prowadzić badania i publikować ich wyniki, będące na światowym poziomie. Już niebawem pierwsza ewaluacja jakości działalności naukowej wg nowych zasad. Oczekujemy jej ze spokojem, ale też z pewną niecierpliwością, gdyż jesteśmy już pewni, że Politechnika Opolska dalej będzie politechniką z pełnymi prawami akademickimi. Inwestowaliśmy i w dalszym ciągu będziemy inwestować środki w aparaturę oraz w budowę nowych laboratoriów i obiektów dydaktycznych – podkreślił prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
 • Jednak nawet najlepiej wyposażone laboratoria, najpiękniej wyglądające sale wykładowe pozbawione czegoś, co się nazywa genius loci, są bezwartościowe do momentu, kiedy nie pojawi się tam człowiek, rozumny, inteligentny i przygotowany.
  Mówiąc o politechnice tworzonej z myślą o ludziach i dla ludzi, mam na uwadze fakt, że człowiek w każdej organizacji jest najważniejszy. Dlatego też inwestujemy również, a raczej przede wszystkim w ludzi, poprzez wprowadzone wewnętrzne programy takie jak DELTA czy ALFA. Wprowadziliśmy również w 2020 r. nagrody za awanse naukowe, projakościowe oraz za wysoko punktowane publikacje. Przygotowujemy kolejne programy i rozwiązania, wspierające naszą aktywność, rozszerzając o obszary dydaktyczne, które przecież są dla nas najważniejsze – wyliczał prof. Marcin Lorenc, który zauważył, że uczelnia zmienia się również w obszarze prowadzenia internacjonalnych badań naukowych, czy jeszcze silniejszego zacieśnienia współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. – Na tych polach odnotowujemy już pierwsze sukcesy. Nasi naukowcy są zapraszani do pracy w międzynarodowych zespołach badawczych, czy też sami takie tworzą. Warto podkreślić, że naukowcy o światowej klasie i z wybitnymi osiągnięciami, zabiegają o to, aby wspólnie z naukowcami na Politechnice Opolskiej prowadzić prace badawcze. Przykładem jest prof. Zhixiong Li, który wcześniej pracował m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych czy w Republice Korei, jak również dr Munish Kumar Gupta z Indii, którzy rozpoczęli pracę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej – mówił rektor podczas inauguracji, której jednym z głównych punktów była immatrykulacja nowych studentów.
 • Gratuluję wam wysokich wyników na egzaminie dojrzałości, które pozwoliły dołączyć wam do grona studentów Politechniki Opolskiej. Jak mawiał Ignacy Jan Paderewski: „Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać” , dlatego uczestniczcie w różnych formach zajęć i aktywności studenckich – przywitała nowych studentów Mariola Wełniak, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Politechniki Opolskiej.

651
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Solarigrafia – technika negatywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z

Z ostatniej chwili

Do zderzenie dwóch aut doszło dziś 27.11 na skrzyżowaniu ulic Katowicka

Wiadomości

Już w najbliższą niedzielę, wspólnie z opolskimi parafiami oraz strażakami,

Wiadomości

Centrum Integracji Cudzoziemców powstanie w ramach pilotażowego projektu