Connect with us

Hi, what are you looking for?

Z ostatniej chwili

Co zrobić kiedy znajdziesz przedmiot należący do innej osoby.?

Co zrobić kiedy znajdziemy telefon komórkowy, pozostawiony bez zabezpieczenia rower, czy portfel? W takich sytuacjach jest kilka rozwiązań.

Co zrobić kiedy znajdziesz przedmiot należący do innej osoby?

Co zrobić kiedy znajdziemy telefon komórkowy, pozostawiony bez zabezpieczenia rower, czy portfel? W takich sytuacjach jest kilka rozwiązań.

Jeśli mamy przypuszczenia do kogo zguba może należeć, bo na przykład w portfelu znajduje się informacja z adresem lub numerem telefonu, sprawa jest prosta. Najlepiej bezpośrednio wszystko oddać właścicielowi. Można zrobić to osobiście bądź odesłać pocztą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto wiedzieć co dalej.

W naszym mieście, w Starostwie Powiatowym w Brzegu przy ul. Robotniczej 20 (tel: 77 444 79 14), / https://brzeg-powiat.pl/biuro-rzeczy-znalezionych/) / znajduje się Biuro Rzeczy Znalezionych. Tam w dni robocze, w godzinach 8:00 – 10:00 możemy przynieść znalezioną rzecz. Każdy przedmiot, którego wartość przekracza 100 zł. zostanie przyjęty do Biura Rzeczy Znalezionych. Jeśli natomiast to ty zgubiłeś jakąś rzecz, również warto się udać do biura i sprawdzić czy ktoś nie przyniósł naszej zguby. Odbiór rzeczy może nastąpić po określeniu wyglądu, cech charakterystycznych, bądź dostarczeniu dowodu zakupu.

Co zrobić kiedy znajdziemy cudzą rzecz:

W przypadku znalezienia przedmiotu w jakimś urzędzie, instytucji czy środkach transportu publicznego – powinniśmy go oddać zarządcy obiektów. W przypadku kiedy właściciel nie zgłasza się po swoją zgubę, przedmiot trafia do biura rzeczy znalezionych. Podobnie postępujemy kiedy ujawnimy niezabezpieczony rower, znajdziemy na ulicy portflel, telefon komórkowy, czy inną wartościową rzecz – jeśli w pobliżu nie ma żadnej instytucji odrazu przekazujemy rzecz do biura.

Rzecz znaleziona, która nie zostanie przez właściciela bądź uprawnioną osobę odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania – w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy. Przypominamy, że znalezioną rzecz należy oddać właścicielowi. W przeciwnym przypadku jest to przywłaszczenie, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Jakie znalezione rzeczy oddajemy Policji:

Dokumenty tożsamości – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy;
Rzeczy wymagające pozwolenia. Jeśli jednak wiąże się to z zagrożeniem życia lub zdrowia powiadamiamy Policję o miejscu ujawnienia niebezpiecznego przedmiotu. W żadnym przypadku sami nie dostarczamy amunicji, materiałów wybuchowych, niewybuchów czy broni.

Źródło KPP Brzeg


1332
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

We wtorek 28 marca o godzinie 17:27 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach wpłynęło zgłoszenie o wypadku

Z ostatniej chwili

Strażacy i policjanci zostali zadysponowani ma północy odcinek obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, gdzie osobowa kia stanęła w płomieniach.

Z ostatniej chwili

We wtorek 28 marca o godzinie 15:20 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na trasie Radomierowice – Grabice.

Wiadomości

W poniedziałek 27 marca o godzinie 23:00 wpłynęło zgłoszenie do dyżurnego policji w Opolu.