Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA – KILKA ZASAD BEZPIECZEŃSTWA

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne zyskały wielu entuzjastów. Dotychczas w większych miastach istniała możliwość wypożyczenia hulajnogi

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA - KILKA ZASAD BEZPIECZEŃSTWA

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne zyskały wielu entuzjastów. Dotychczas w większych miastach istniała możliwość wypożyczenia hulajnogi na minuty, co znacząco wpłynęło na ich popularność.

Od kilku dni ten nowy środek transportu można wypożyczyć również w Nysie i Paczkowie. Przypominamy jakie prawa i obowiązki wiążą się z używaniem tych urządzeń.

Słoneczna pogoda i zakorkowane ulice zachęcają do korzystania z tego alternatywnego środka transportu. Zwolennicy podróży hulajnogą elektryczną muszą jednak pamiętać, że wiąże się to ze znajomością i stosowaniem przepisów. Przypominamy zatem najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

  • od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
  • od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
  • dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
  • korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
  • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO – Urządzenie Transportu osobistego; UWR – Urządzenie Wspomagające Ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
  • zachowanie szczególnej ostrożności;
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
czepiania się pojazdów;
jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

Źródło KPP w Nysie Foto Archiwum

787
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W piątek 30 września około godziny 13:00 do służb ratunkowy wpłynęło zgłoszenie o potraceniu na skrzywianiu ulic Reymonta - Ozimska w Opolu.

Z ostatniej chwili

W sobotę 17 września dyżurny policji dostał zgłoszenie o wypadku drogowym miedzy Krasiejowem, a Kolonowskim.

Z ostatniej chwili

Jeden z naszych czytelników nadesłał do nas ciekawe nagranie.

Z ostatniej chwili

W piątek 16.09.2022r dyżurny komisariatu policji otrzymał zgłoszenie nr alarmowego 112 o wypadku na DK45 Opole-Krapkowice na wysokości