W związku z prognozowaną na najbliższe dni falą intensywnych opadów deszczu, Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o dostępnej w aplikacji mObywatel usłudze Alert powodziowy. W aplikacji na bieżąco aktualizowane są ostrzeżenia hydrologiczne IMGW dla wszystkich regionów Polski. Użytkownicy znajdą tam również praktyczne informacje o tym, jak zachować się w przypadku zagrożenia powodzią lub w trakcie samej powodzi.
Jak działa Alert powodziowy w mObywatelu?
Alert powodziowy zapewnia szybki i wiarygodny dostęp do aktualnych danych o sytuacji hydrologicznej w kraju. Dzięki tej funkcji użytkownik może sprawdzić:
- gdzie występuje zagrożenie (np. w jakim województwie lub na którym odcinku rzeki),
- w jakim okresie obowiązuje ostrzeżenie,
- jaki jest poziom zagrożenia: niski, średni lub wysoki.
Oprócz listy aktualnych ostrzeżeń, usługa oferuje również interaktywną mapę, na której zaznaczone są obszary objęte alertami hydrologicznymi.
Skala zagrożenia – kolory alertów hydrologicznych
Poziom zagrożenia prezentowany jest w formie trzystopniowej skali kolorystycznej:
- Niebieski – pierwszy i najniższy stopień. Informuje o widocznym lub przewidywanym gwałtownym wzroście poziomu wody oraz możliwości krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych lub alarmowych.
- Pomarańczowy – stopień średni. Oznacza wyraźny wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych i możliwe przekroczenie stanów alarmowych.
- Czerwony – najwyższy stopień zagrożenia. Informuje o przekroczeniu stanów alarmowych i realnym zagrożeniu powodziowym.
Jak przygotować się na powódź? Praktyczne wskazówki w aplikacji
W usłudze Alert powodziowy użytkownicy znajdą również porady i instrukcje dotyczące postępowania w razie zagrożenia powodzią. Wśród dostępnych informacji znajdują się m.in.:
- jak zabezpieczyć dom i posesję przed wodą,
- jak przygotować się do ewakuacji,
- jak nawiązać kontakt ze służbami ratunkowymi w sytuacji kryzysowej.
Dane z wiarygodnego źródła – IMGW
Wszystkie dane i prognozy publikowane w Alertach powodziowych pochodzą z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB). To oznacza, że użytkownicy aplikacji mObywatel otrzymują rzetelne informacje od specjalistów, którzy monitorują sytuację hydrologiczną w Polsce w czasie rzeczywistym.


