Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Ze szczególną ostrożnością w ostatnie dni wakacji

Przed nami ostatni weekend wakacji – czas powrotów z wypoczynku, a co za tym idzie większego ruchu na drogach.

Ze szczególną ostrożnością w ostatnie dni wakacji

Przed nami ostatni weekend wakacji – czas powrotów z wypoczynku, a co za tym idzie większego ruchu na drogach.

By wszyscy mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów, służbę pełnić będzie więcej niż zwykle policjantów ruchu drogowego oraz prewencji. Funkcjonariusze zwracają przede wszystkim uwagę na trzeźwość oraz prędkość z jaką poruszają się kierowcy, agresywną jazdę oraz łamanie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nie możemy przewidzieć wszystkich reakcji innych kierowców, dlatego zawsze musimy stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Przygotujmy się do trasy i nie spieszymy się – najważniejsze, by dojechać bezpiecznie do celu.

Ostatnie dni wakacji to dla wielu z nas czas powrotów z wypoczynku. Dlatego dla opolskich policjantów, którzy pilnują bezpieczeństwa na drogach, to okres wzmożonej pracy. Funkcjonariusze sprawdzają trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszają, a także czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa oraz fotelików do przewożenia dzieci. Uwaga mundurowych skierowana jest również na kierujących motocyklami.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, stan techniczny pojazdów, reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych. Skupiamy się na drogach tranzytowych miast i powiatów, ale również na miejscach wskazanych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa czy odcinkach, gdzie dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych.

Wakacje wiążą się również ze zdecydowanie większą ilością autokarów poruszających się po drogach. Dlatego w całym województwie działają punkty kontroli autokarów. Cały czas można zgłaszać takie kontrole – wykaz punktów kontroli autobusów w 2022 roku.

Wciąż główne przyczyny tragicznych zdarzeń na drogach to nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Również wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy, by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Policjanci wyposażeni w mierniki prędkości oraz alkomaty i narkotestery, w oznakowanych jak i nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami walczą z piratami drogowymi. To także funkcjonariusze z grupy SPEED, których można spotkać we wszystkich powiatach naszego województwa.

Apelujemy by w ten ostatni wakacyjny weekend, podczas którego wielu z nas planuje powroty, odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje, bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu;

przed podróżą starać się wypocząć;

w czasie jazdy korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozić w fotelikach;

przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego) wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) i potrzebne dokumenty;

przestrzegać ograniczeń prędkości, dostosować ją do aktualnie panujących warunków drogowych – dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa;

pamiętać o zastosowaniu zasady ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Źródło KWP Opole

797
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

Policjanci CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z SPKP w Krakowie, zatrzymali mężczyznę, u którego zabezpieczyli 27 jednostek broni palnej

Z ostatniej chwili

Dzisiaj (28.09), około godz. 21:40 do służb wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na 3 piętrze budynku wielorodzinnego w Brzegu.

Wiadomości

Do potrącenia na przejściu dla pieszych doszło w środę, 27 września chwilę przed godziną 20 na ulicy Kozielskiej. Kierująca nie zauważyła

Wiadomości

Dzięki reakcji świadka, pijany kierowca został zatrzymany. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna kierujący samochodem ciężarowym miał w