Connect with us

Hi, what are you looking for?

Uncategorized

Opole: jak wygląda wyrejestrowanie kasy fiskalnej? Sprawdzamy

Przedsiębiorcy muszą stosować się do wielu przepisów i wymogów formalnych.

Redhead female flower seller using cash register in a market shop.

Przedsiębiorcy muszą stosować się do wielu przepisów i wymogów formalnych. Szczególne rozwiązania dotyczą kas fiskalnych. Opole to siedziba wielu firm korzystających z tych urządzeń. Co powinny zrobić w przypadku zakończenia ich używania? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule

Zdanie kasy fiskalnej: kiedy można go dokonać?

Kasy fiskalne to szczególne urządzenia. Wydawane z ich pomocą paragony to nie tylko dowody zakupu istotne z perspektywy klientów, ale również urzędu skarbowego. W związku z tym sposób wprowadzania kasy fiskalnej do użytku, bieżącego korzystania z niej, a także wyrejestrowania i likwidacji jest ściśle regulowany przez obowiązujące przepisy.

Kiedy najczęściej dochodzi do wyrejestrowania kasy?

  • Zapełnienia pamięci kasy fiskalnej w przypadku kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii,
  • likwidacji przedsiębiorstwa,
  • konieczności przejścia na kasy online z kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii,
  • zmiany profilu działania przedsiębiorstwa i w związku z tym możliwość skorzystania ze zwolnienia z kasy fiskalnej.

Jak wyrejestrować kasy fiskalne? Opole i okolice

Sam wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej musi być poprzedzony określonymi działaniami i zwróceniem się do wykwalifikowanych serwisantów. Warto skorzystać ze wsparcia ekspertów firmy Kotrak zajmującej się dostawą i serwisem kas fiskalnych w Opolu.

Serwisant przeprowadza odczyt pamięci i wystawia raport fiskalny rozliczeniowy lub łączny raport fiskalny rozliczeniowy. Pełnią funkcję podsumowania wszystkich wystawionych na urządzeniu raportów dobowych. Następnie sporządza się natomiast protokół z odczytu pamięci kasy fiskalnej. Należy to zrobić w ostatnim dniu po zakończeniu korzystania z kasy.

Co po wystawieniu protokołu? Udaj się do urzędu

Wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas wzbogacony o protokół z odczytu pamięci kasy fiskalnej i raport rozliczeniowy należy w ciągu 5 dni złożyć w tym samym urzędzie skarbowym, w którym urządzenie było rejestrowane. W samym wniosku należy, poza danymi podatnika, wskazać numery kasy fiskalnej, w tym numer unikatowy, ewidencyjny i fabryczny, miejsce instalacji, datę fiskalizacji oraz uzasadnić powód wyrejestrowania kasy. Co ważne: sam wniosek o wyrejestrowanie kasy jest w pełni darmowy. Urządzenie powinno natomiast zostać formalnie wyrejestrowane w ciągu maksymalnie miesiąca.

Przejście na kasy online: od kiedy i na jakich zasadach?

Jednym z obowiązków, do których muszą dostosować się przedsiębiorcy korzystający z kas fiskalnych w celu rejestracji transakcji, jest przejście na tak zwane kasy fiskalne online. Te urządzenia, w przeciwieństwie do kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, przekazują automatycznie informacje w postaci cyfrowej do centralnego repozytorium kas. Aby było to możliwe, muszą być cały czas połączone z Internetem np. przez kartę sim lub moduł WiFi.

Korzystanie z tych modeli będzie obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców od 1 stycznia 2023 roku. Już teraz nowe regulacje objęły jednak niektóre firmy, w tym mechaników samochodowych, firmy budowlane czy zajmujące się gastronomią. Ustawodawca przewidział przy tym ulgę na zakup kasy fiskalnej online. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot kasy fiskalnej.

Ulga wynosi 90% ceny urządzenia netto, jednak nie może być wyższa niż 700 zł. Można przy tym zastosować ją dla kilku urządzeń pod warunkiem, że zaczniesz korzystać z nich w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia ewidencji sprzedaży. Co ważne: zniżka jest zarezerwowana wyłącznie dla urządzeń online niezależnie od tego, czy przedsiębiorca musi rozpocząć korzystanie z nich, czy robi to dobrowolnie.

454
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać