Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Korzystając z roweru pamiętaj o bezpieczeństwie.

Wakacyjna aura zachęca do tego, aby wsiąść na rower. Nieważne, czy chcemy w ten sposób spędzić czas z rodziną, aktywnie wypoczywać,

Korzystając z roweru pamiętaj o bezpieczeństwie.

Wakacyjna aura zachęca do tego, aby wsiąść na rower. Nieważne, czy chcemy w ten sposób spędzić czas z rodziną, aktywnie wypoczywać, czy też dojechać do pracy lub na zakupy.

Ważne jest byśmy wsiadając na rower pamiętali o bezpieczeństwie i przestrzegali przepisów drogowych. Miejmy na uwadze, że niezależnie od wieku i od tego w jakim celu korzystamy z roweru, to należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Latem często korzystamy z roweru jako środka transportu. Warto więc przypomnieć kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów ma nie tylko zachowanie kierujących pojazdami mechanicznymi, ale także zachowanie samych rowerzystów, przestrzeganie przez nich przepisów oraz prawidłowo wyposażony rower.

Każdy rower powinien posiadać:

co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem,
co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe,
co najmniej jedno światło tylne czerwone świecące ciągłym lub migającym światłem,
co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Policjanci apelują również o używanie przez rowerzystów dodatkowo elementów odblaskowych po zmroku

W miarę możliwości kierujący jednośladami powinni nosić odzież w jaskrawych kolorach i korzystać z odblasków np. opaska, czy kamizelka. W warunkach niedostatecznej widoczności rowery muszą być oświetlone, nie wystarczy latarka w dłoni, czy na głowie, zamiast na pojazdach. Warto również korzystać z kasku, chociaż nie jest on obowiązkowy.

Jazda rowerem po chodniku

Zgodnie z przepisami jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Rowerzysta jest obowiązany do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Rowerzysta może jechać po chodniku, gdy:

opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Warto także przypomnieć, że zgodnie z przepisami rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.

Zadbajmy o własne bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze!

Źródło KPP w Brzegu

599
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

We wtorek 5 grudnia o godzinie 04:55 służy, ratunkowe zostały powiadomione od operatora nr alarmowego 112 o wypadku na autostradzie A4

Wiadomości

Strażacy interweniują w Większycach, gdzie w poniedziałek 4 grudnia około godziny 20.00 doszło do pożaru w jednym z domów przy ulicy Łąkowej.

Z ostatniej chwili

W poniedziałek 4 grudnia o godzinie 18:02 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o pożarze wiaty w Krzanowicach na ulicy Wakacyjnej.

Wiadomości

Dzielnicowa z Namysłowa wracała ze swoją rodziną do domu. Było już ciemno, a trasa była zaśnieżona.