Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

23-25 maja „Dni Bezpiecznego Przedszkola”.(Zdjęcia)

Coroczne obchody „Dni Bezpiecznego Przedszkola”, które przypadają 23-25 maja i w tym roku nie mogły się odbyć bez udziału policjantów z

23-25 maja „Dni Bezpiecznego Przedszkola”.(Zdjęcia)

Coroczne obchody „Dni Bezpiecznego Przedszkola”, które przypadają 23-25 maja i w tym roku nie mogły się odbyć bez udziału policjantów z naszego powiatu. Rozpoczęły one akcję „Jestem bezpieczny, jeżdżę w foteliku”, której na celu jest sprawdzenie czy dzieci są przywożone do przedszkola we właściwy sposób. W nagrodę kierowcy otrzymali zawieszkę do samochodu. Jednak jeżeli popełnili wykroczenie, zamiast mandatu otrzymywali plasterek cytryny.

Obchody „Dni Bezpiecznego Przedszkola” każdego roku cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Naszą rolą przy tym przedsięwzięciu jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci, które nie zawsze wiedzą co dla nich jest dobre – tu zawsze z pomocą przychodzą policjanci.

W tym przypadku z inicjatywą organizacji pomysłu zgłosiła się dyrektor Publicznego Przedszkola nr 5 w Zdzieszowicach. Sprawa dotyczyła sprawdzenia czy dzieci są odpowiednio przewożone w fotelikach do przedszkola, ponieważ akcja „Jestem bezpieczny, jeżdżę w foteliku” jest skierowana do wszystkich osób, jednakże najbardziej tyczy się tych najmłodszych.

Policjanci podczas akcji przeprowadzili ponad 60 kontroli drogowych, w których ujawnili 20 dzieci, które były przewożone w nieodpowiedni sposób. W ramach kary kierujący pojazdami, którzy nie przestrzegali obowiązujących przepisów musieli zjeść plasterek cytryny. Natomiast osoby, które jechały zgodnie z przepisami otrzymywały zawieszkę do swojego samochodu.

Przypominamy!

Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach bądź urządzeniach podtrzymujących.

Są jednak wyjątki od tej reguły:

  • obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
  • jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na wagę i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.
  • jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;
  • dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką.

Należy pamiętać, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

Jako kierowcy zadbajmy o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących samochodem. Niech każdy z pasażerów ma zapięte pasy, a dzieci podróżują w wymaganych fotelikach bezpieczeństwa.

Źródło KPP Krapkowice

618
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

Blisko 80 gramów amfetaminy zabezpieczyli policjanci z Brzegu. Do sprawy zatrzymali 33-letniego kierowcę audi.

Z ostatniej chwili

W nocy na rondzie obok Makro na obwodnicy Opola ciężarówka przewożąca cement przewróciła się na bok.

Z ostatniej chwili

W czwartek 1 grudnia o godzinie 19:05 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na DK46 na trasie Opole-Niemodlin w miejscowości

Wiadomości

Dla każdego z nas pierwsze tygodnie grudnia to czas przedświątecznych przygotowań, szukania dobrych okazji i robienia prezentów bliskim.