Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Sezon motocyklowy w pełni – bądźmy przewidujący na drogach.

Rozpoczął się sezon wakacyjny, a ładna pogoda zachęca do jazdy na rowerach,

Sezon motocyklowy w pełni - bądźmy przewidujący na drogach.

Rozpoczął się sezon wakacyjny, a ładna pogoda zachęca do jazdy na rowerach, motorowerach oraz motocyklach. Niestety, coraz częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Policjanci apelują do kierowców samochodów oraz zwolenników „dwóch kółek” o wzajemny szacunek, a także rozwagę i bezpieczną jazdę.


08.07.2021 , około godz. 20:00 na drodze krajowej DK88, doszło do wypadku drogowego z udziałem 48-letniego kierowcy ciężarówki oraz 25-letniego motocyklisty. W wyniku zdarzenia kierujący jednośladem poniósł śmierć na miejscu. Droga przez kilka godzin była zablokowana. Policjanci pod nadzorem prokuratora wykonywali czynności dochodzeniowo-śledcze, które pozwolą ustalić okoliczności tego tragicznego zdarzenia. W chwili obecnej trwa ustalanie przyczyn wypadku.

To niestety nie jedyny poważny wypadek z udziałem kierowcy jednośladu w ostatnich tygodniach. W połowie czerwca, na drodze wojewódzkiej DW 409, 72-letni motorowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu nadjeżdżającemu pojazdowi ciężarowemu, którym kierował 60-letni mężczyzna. 72-latek w wyniku poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

Do tragicznego zdarzenia doszło również w połowie maja na trasie Grodzisko-Kadłub. W wypadku drogowym brały udział dwa samochody osobowe oraz motocykl. Pomimo długiej reanimacji 31-letni kierowca jednośladu zmarł na miejscu zdarzenia.

Należy przypomnieć, że cykliści, motorowerzyści oraz motocykliści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chronią ich zapięte pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne ani karoseria pojazdu, dlatego w trakcie zdarzenia drogowego są znacznie bardziej narażeni na uszczerbek zdrowia, niż kierowca samochodu. Dlatego tak istotnym aspektem bezpieczeństwa kierowcy jednośladu jest odpowiedni, specjalistyczny strój, który zapewni ochronę ciała oraz zabezpieczy przed obrażeniami. Obowiązkowy jest również kask ochronny. Istotnym elementem jest również właściwe oświetlenie jednośladu, które pozwali dostrzec go z odpowiedniej odległości innym uczestnikom ruchu. Ważny jest także stan techniczny pojazdu, zwłaszcza sprawność układu hamulcowego.

Podczas jazdy, zarówno kierowcy „czterech” kółek jak i fani jednośladów powinni pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania do innego uczestnika ruchu, zwłaszcza w rejonie skrzyżowania oraz podczas wykonywania manewru wyprzedzania. Pamiętajmy, że przed wykonaniem każdego manewru na drodze należy się upewnić, czy można go bezpiecznie wykonać.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o wzajemny szacunek, a także szczególną ostrożność i rozwagę na drodze!

Źródło KWP Opole

2268
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

W piątek 12 sierpnia o godzinie 17:04 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Krapkowicach zadysponował dwa zastępy do pożaru w jednym

Z ostatniej chwili

W piątek 12 sierpnia o godzinie 16:45 służby ratunkowe dostały zgłoszenie o wypadku w miejscowości Świerczów w powiecie namysłowskim.

Z ostatniej chwili

Dzisiaj (12.08), około godz. 10:15 w Pępicach doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn kierowca osobowego fiata stracił panowanie nad autem...

Z ostatniej chwili

W piątek 12 sierpnia o godzinie 5:00 służby ratunkowe dostały zgłoszenie o wypadku między Grabicami a Radomierowicami (powiat opolski).