Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Politechnika rozpoczyna współpracę z policyjnymi komandosami

To właśnie policyjni komandosi będą głównymi partnerami otwieranego na Politechnice Opolskiej kierunku sport
i bezpieczeństwo.

Politechnika rozpoczyna współpracę z policyjnymi komandosami

To właśnie policyjni komandosi będą głównymi partnerami otwieranego na Politechnice Opolskiej kierunku sport
i bezpieczeństwo.
– W czwartek podpisaliśmy umowę o współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Opolu dotyczącą w szczególności otwieranego przez nas kierunku kształcenia: sport i bezpieczeństwo. Kierunek ten dedykowany jest dla osób, które chcą podjąć pracę w formacjach mundurowych, w szczególności w siłach specjalnych. Program studiów został przygotowany tak, żeby kompleksowo je do tego przygotować. Sport i bezpieczeństwo to będą studia pierwszego stopnia, tzw. licencjackie o profilu wybitnie praktycznym – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

– Bardzo się cieszę i gratuluję takiej inicjatywy. To chyba pierwszy taki kierunek w Polsce, gdzie łączymy teorię z bardzo dobrym przygotowaniem praktycznym. Na pewno chcielibyśmy wesprzeć politechnikę naszą kadrą, która na co dzień realizuje te najtrudniejsze zadania, czyli policjantami służby kontrterrorystycznej jak i też policjantami realizującymi inne zadania np. z pionu prewencji czy kryminalnego – podkreśla nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu.
– Od 25 lat kształcimy studentów w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej na kierunku wychowanie fizyczne i fizjoterapia. Przez te lata zauważaliśmy, iż szereg naszych absolwentów decyduje się na związanie swojej przyszłości ze służbami mundurowymi, w tym właśnie z policją. Z tego powodu postanowiliśmy opracować kierunek, który przygotowywałby kandydatów po części pod kątem sprawnościowym do pełnienia służby, ale również wyposażał te osoby w niezbędne kompetencje – tłumaczy dr hab. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

– Program studiów nowego kierunku w dużej mierze przewiduje przygotowanie pod kątem sprawnościowym, chodzi tutaj głównie o wytrzymałość, ale także sprawność w rozumieniu przydatności w służbach mundurowych jak np. ratownictwo górskie, strzelectwo sportowe i bojowe, walka wręcz, sporty wodne. Bazując na opinii przedstawicieli różnych mundurowych formacji w programie studiów ujęliśmy lektoraty dwóch języków obcych: angielskiego lub niemieckiego i rosyjskiego, wykorzystanie nowoczesnych technologii w zwalczaniu przestępczości i terroryzmu, stąd też są przedmioty związane np. z cyberbezpieczeństwem oraz jawnymi i niejawnymi technikami pozyskiwania danych – wylicza dr hab. Dawid Bączkowicz, który dodaje, że program studiów był konsultowany także z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Strażą Ochrony Kolei.

Głównym partnerem kierunku jest Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu. – To dla nas nowe doświadczenie, służymy radą w wielu aspektach, wśród nas jest wielu pasjonatów. Mam nadzieję, że kierunek ten zmieni postrzeganie komandosów w społeczeństwie – mówi kom. Maciej Mazur, dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu.
Na tym współpraca między uczelnią a opolską policją się nie kończy.
– Planujemy udostępnić naszym partnerom nasze zaplecze sportowe, badawcze – zapowiada dr hab. Dawid Bączkowicz.
Planowo, nowy kierunek ma zostać uruchomiony na Politechnice Opolskiej od przyszłego roku akademickiego.

1065
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W środę 6 lipca o godzinie 12:34 służby ratunkowe dostały zgłoszenie o wypadku w miejscowości Dobrzeń Wielki.

Wiadomości

Wymówki, usprawiedliwienia, wskazywanie na jakieś "szczególne okoliczności" - kierowcy zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu tłumaczą

Sport

W Strykowie rywalizowali motocykliści w 5. rundzie motocrossowych Mistrzostw Polski. W dwudniowej imprezie wystartowało 131 riderów, wśród

Z ostatniej chwili

We wtorek 5 lipca po godzinie 12:00, na trasie Namysłów-Smarchowice Śląskie dachował 19-letni kierowca renaulta.