Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Nowa oferta Politechniki Opolskiej: Obsługa inwestycji w gospodarce.

Obsługa inwestycji w gospodarce – to nowa oferta dydaktyczna na kierunku administracja

Nowa oferta Politechniki Opolskiej: Obsługa inwestycji w gospodarce

Obsługa inwestycji w gospodarce – to nowa oferta dydaktyczna na kierunku administracja Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. To pierwsza taka specjalność w Polsce, której absolwenci nie powinni mieć problemów z zatrudnieniem – rynek inwestycji rozwija się bardzo dobrze, mimo pandemii COVID-19.

  • Obsługa inwestycji w gospodarce jest specjalnością na pierwszym stopniu kierunku administracja o profilu praktycznym, łączy w sobie wiedzę z zakresu: prawa, ekonomii, zarządzania, rozwoju regionalnego oraz umiejętności w zakresie prowadzenia negocjacji, zagadnienia z dziewięciu dziedzin technicznych jak transport, budownictwo, automatyka i robotyka, sztuczna inteligencja oraz innych dyscyplin, które są wykładane na naszej uczelni. Naszym zamierzeniem jest przygotowanie absolwenta do pracy przy obsłudze procesów inwestycyjnych czy to w sektorze publicznym czy prywatnym – informuje dr Piotr Zamelski, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
  • Zamierzamy zarejestrować tę specjalność jako kwalifikację rynkową. Oznacza to, że absolwent otrzyma certyfikat potwierdzający, że Obsługa inwestycji w gospodarce jest włączona do państwowego rejestru, który grupuje kwalifikacje mające znaczenie dla rynku pracy – zapowiada dr Piotr Zamelski.
    O tym, że w nawet w czasie pandemii COVID-19 rynek inwestycji ma się dobrze, przekonują liczby. – Budżet Opola na 2021 rok to blisko 1,5 mld zł. Z tej kwoty aż 400 mln zł jest przeznaczonych na inwestycje. Kluczowe inwestycje to trzy centra przesiadkowe, Centrum Usług Publicznych czy Centrum Sportu – wylicza dr inż. Łukasz Mach, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
  • W planach mamy budowę stadionu piłkarskiego czy aquaparku, to są również bardzo duże inwestycje. Dla nas bardzo istotne są inwestycje w gospodarkę, w instytucje otoczenia biznesu i infrastrukturę, która powinna towarzyszyć dobrze funkcjonującej gospodarce – dodaje Michał Kramarz, zastępca naczelnika Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Opola.
    Katarzyna Lipska, specjalista ds. inwestycji z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wylicza, że od marca 2020 do marca 2021 roku Polska Strefa Inwestycji wydała 51 decyzji o wsparciu, czyli dokumentu uprawniającego firmy do korzystania z pomocy publicznej. Dla porównania – rok prędzej takich decyzji było 60. – Różnica jest nieznaczna. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi firmami, w tym z sześcioma na Opolszczyźnie – zauważa Katarzyna Lipska.
  • Firmy świetnie sobie radzą w trakcie pandemii. W 2020 roku mieliśmy 44 zapytania inwestorów o tereny inwestycyjne, możliwości inwestowania. W tym roku takich zapytań mamy już 26. Jest bardzo duże zainteresowanie nowymi inwestycjami. Jeżeli chodzi o projekty inwestycyjne, które prowadziliśmy w zeszłym roku, to było to 70 projektów, a teraz jest już ich 37. W tym roku mieliśmy już 20 wizyt inwestorów, gdzie w 2020 roku takich wizyt było 16 – wylicza Magdalena Możdżeń, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
  • Skoro inwestycji jest tak dużo, a będzie ich jeszcze więcej, to jestem przekonana, że nasz absolwent, który łączy kwalifikacje z obszarów prawa, ekonomii, zarządzania, wiedzy technicznej i do tego dostaje dawkę wiedzy związanej z obsługą inwestycji, będzie idealnym kandydatem do pracy – zauważa dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

263
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej powstało pierwsze

Wiadomości

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przyjmie na praktyki zawodowe studentów fizjoterapii

Wiadomości

Nawet dwa tysiące osób dziennie będzie można zaszczepić w masowym punkcie szczepień

Wiadomości

Politechnika Opolska przygotowuje bloki tematyczne studiów podyplomowych dla gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza.