Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Nigeryjczyk zastąpił swojego rodaka na egzaminie państwowym z języka polskiego

Nigeryjczyk zastąpił swojego rodaka na egzaminie państwowym z języka polskiego

Nigeryjczyk zastąpił swojego rodaka na egzaminie państwowym z języka polskiego
charset=Ascii

Nigeryjczyk zastąpił swojego rodaka na egzaminie państwowym z języka polskiego

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili efektywne działania kontrolno-weryfikacyjne na uczelniach wyższych w Katowicach, Bielsku-Białej oraz Opolu.

Czynności kontrolno-weryfikacyjne ukierunkowane były na cudzoziemców uczestniczących w państwowym egzaminie certyfikowanym z języka polskiego, który jest niezbędny w procedurze ubiegania się cudzoziemców o otrzymanie polskiego obywatelstwa. Celem kontroli było ujawnienie osób, które mogły posłużyć się sfałszowanymi dokumentami bądź należącymi do innej osoby w celu uzyskania ww. certyfikatu.

W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze PSG w Rudzie Śląskiej zatrzymali obywatela Nigerii, który usiłował wprowadzić w błąd urzędników państwowych, w celu uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu z języka polskiego wraz z certyfikatem dla innego Nigeryjczyka. Mężczyzna stawił się na jednej z katowickich uczelni, aby w imieniu innego ob. Nigerii w zamian za otrzymaną od niego opłatę, złożyć egzamin przed państwową komisją egzaminacyjną. W tym celu posłużył się sfałszowanym nigeryjskim dokumentem paszportowym, w którym figurował jego wizerunek oraz dane jego znajomego.

Po zatrzymaniu obcokrajowiec został doprowadzony do Placówki SG w Rudzie Śląskiej, gdzie przedstawiono mu zarzuty posłużenia się jako własnym i autentycznym sfałszowanym paszportem nigeryjskim stwierdzającym tożsamość innej osoby oraz zarzuty innych powiązanych z tym zdarzeniem przestępstw. Cudzoziemiec przyznał się do popełnienia przedstawionego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia. Popełniony proceder zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

W związku z tym, że Nigeryjczyk posiada polską kartę pobytu, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Katowicach – Południe, do czasu zakończenia toczącego się postępowania, zastosował wobec niego wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Ponadto niezwłocznie zostanie przekazana do właściwego urzędu wojewódzkiego informacja w celu zbadania okoliczności, o których mowa w art. 199 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, czyli o cofnięciu cudzoziemcom zezwolenia na pobyt.

Źródło Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

1828
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Wymówki, usprawiedliwienia, wskazywanie na jakieś "szczególne okoliczności" - kierowcy zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu tłumaczą

Z ostatniej chwili

We wtorek 5 lipca po godzinie 16:00 służby ratunkowe dostały zgłoszenie z nr alarmowego 112 o wypadku na skrzyżowaniu ulic Ozimska,

Z ostatniej chwili

Płatność kartą bankomatową to jedna z możliwości wygodnych i bezgotówkowych transakcji.

Wiadomości

Przekroczenie prędkości było tylko początkiem kłopotów kierowcy fiata. Okazało się, że 36-latek jest nietrzeźwy i przewoził dziecko bez fotelika.