Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Na Politechnice Opolskiej uruchamiany jest masowy punkt szczepień.

Nawet dwa tysiące osób dziennie będzie można zaszczepić w masowym punkcie szczepień

Na Politechnice Opolskiej uruchamiany jest masowy punkt szczepień.

Nawet dwa tysiące osób dziennie będzie można zaszczepić w masowym punkcie szczepień na Politechnice Opolskiej. Punkt zacznie działać od 19 kwietnia.

  • Politechnika Opolska to nie tylko nauka, nie tylko studenci, ale w tych trudnych czasach przede wszystkim odpowiedzialność społeczna. Naszym obowiązkiem jest pomaganie sobie nawzajem. Jeżeli politechnika może pomóc w walce z pandemią, to oczywiście będziemy to robić – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
  • Skontaktował się z nami nasz absolwent, Marcin Misiewicz, prezes Krapkowickiego Centrum Zdrowia, który szukał lokalizacji dla masowego punktu szczepień. Oczywiście, natychmiast zgodziliśmy się na udostępnienie uczelnianych pomieszczeń. Punkt będzie znajdował się przy ul. Prószkowskiej w Opolu, na terenie drugiego kampusu politechniki, w budynku nr 1 – dodaje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Co najmniej cztery punkty

  • Politechnika udostępniła nam duże pomieszczenia, w których możemy przygotować co najmniej cztery punkty szczepień, do tego bardzo duży parking, myślę, że przy współpracy z uczelnią wszystko pójdzie sprawnie, jak najszybciej zaszczepimy pacjentów, a tym samym pozbędziemy się pandemii – podkreśla Marcin Misiewicz, prezes Krapkowickiego Centrum Zdrowia dodając, że masowy punkt szczepień tworzony jest przy współpracy z powiatem opolskim i krapkowickim. – To duże wyzwanie logistyczne, ale mamy już spore doświadczenie, ponieważ szczepimy w Krapkowicach od ponad trzech miesięcy. Tygodniowo dwa tysiące osób – dodaje.
  • Krapkowicki punkt funkcjonuje na tyle sprawnie, że przyjeżdżają do nas pacjenci nawet z Podkarpacia. Mamy szybsze terminy szczepień niż inne punkty, więc cieszymy się sporym zainteresowaniem – zauważa Maciej Jędrusik, specjalista chorób wewnętrznych, który będzie kierownikiem masowego punktu szczepień na Politechnice Opolskiej.
    Punkt zostanie uruchomiony 19 kwietnia na trzy miesiące. Szczepienia będą odbywać się przez cały tydzień. – Zaczniemy od szczepienia ok. tysiąca osób dziennie zwiększając tę liczbę do dwóch tysięcy osób. W poszczególnych punktach będą pracować lekarze, którzy zajmą się kwalifikacją do szczepień. Dzięki temu weryfikujemy informacje z ankiety, nierzadko się zdarza, że pacjent w ankiecie odpowiada negatywnie, a pytania lekarzy dają wprost przeciwną odpowiedź – zapowiada Maciej Jędrusik.

Pomoc studentów

Dodatkowo, przed budynkiem nr 1 (który znajduje się zaraz po lewej stronie przy wjeździe na teren kampusu) zostaną ustawione dwa namioty.
W jednym z nich będą oczekiwać pacjenci na szczepienie, w drugim pod okiem ratownika medycznego osoby już po szczepieniu. – W szczepienia będą zaangażowani także nasi studenci, którzy będą tworzyć całe zaplecze logistyczne, np. będą kierować pacjentów w odpowiednie miejsca, dbać o bezpieczeństwo osób oczekujących w kolejce – dodaje prof. Marcin Lorenc.
Przypomnijmy, że to nie pierwsze zaangażowanie politechniki w walkę z koronawirusem. Wcześniej m.in. przekazaliśmy kamery termowizyjne dla opolskich szpitali, drukowaliśmy w drukarce 3D przyłbice dla służb medycznych, uruchomiliśmy specjalną infolinię ze wsparciem dla emerytowanych pracowników politechniki czy też – jako pierwsza uczelnia w regionie i jedna z pierwszych kraju – w trosce o bezpieczeństwo studentów i wykładowców wprowadziliśmy nauczanie zdalne. Ponadto, Politechnika Opolska została regionalnym koordynatorem monitorującym sytuację epidemiczną środowiska akademickiego w województwie opolskim.

Źródło Politechnika Opolska

708
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Politechnika Opolska przygotowuje bloki tematyczne studiów podyplomowych dla gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza.

Wiadomości

Nowoczesne urządzenie dezynfekujące powierzchnię za pomocą oprysku elektrostatycznego trafiło na Politechnikę Opolską. Sprzęt przekazała

Wiadomości

Łukasz Fedorowicz, student z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej

Wiadomości

Ponad 10 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymał projekt konsorcjum Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskie