Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

„Bezpieczna droga do szkoły” to nasza wspólna sprawa.

W pierwszych dniach nowego roku szkolnego, w sposób szczególny swoją uwagę

„Bezpieczna droga do szkoły” to nasza wspólna sprawa

W pierwszych dniach nowego roku szkolnego, w sposób szczególny swoją uwagę skupiamy na bezpieczeństwie dzieci idących do szkoły. Funkcjonariusze obserwują, czy kierowcy nie stwarzają zagrożenia, a dzieci przechodzą przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach. Przypominamy też o odblaskach – zbliża się jesień, a wówczas widoczność o poranku nie będzie już taka dobra.

W tym czasie zadaniem policjantów jest przede wszystkim zadbanie o bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły. Warto zatem, aby kierowcy mieli na uwadze, że od września ruch w rejonie szkół i przedszkoli jest wzmożony. Większość placówek szkolnych korzysta z pomocy „Stopka”, który przeprowadza dzieci przez pasy. Wówczas kierowcy powinni zatrzymać się przed przejściem i poczekać do momentu opuszczenia pasów przez dzieci i osobę ubraną w kamizelkę odblaskową i trzymającą znak STOP.

Pierwsze odblaski trafiły już do najmłodszych. Rozdaliśmy je po to, aby dzieci z nich korzystały m.in. w drodze do i ze szkoły, a dzięki temu były bardziej widoczne dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pieszy wyposażony w element odblaskowy jest widoczny przez kierowcę samochodu nawet ze 150 metrów, czyli około 5-10 razy szybciej. Rodzicom zaś przekazywaliśmy ulotki mówiące o tym, co w ostatnim czasie się zmieniło w przepisach drogowych.

Uczmy dzieci, jak bezpieczne korzystać z drogi:

przechodząc przez jezdnię popatrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo. Upewniamy się, że bezpiecznie możemy przejść;
przechodzimy tylko w miejscach bezpiecznych, najlepiej na przejściach dla pieszych, a kiedy jest sygnalizacja to na zielonym świetle;
nie przebiegamy przez „pasy” i nie wbiegamy na jezdnię zza pojazdu;

Rodzicu pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

w rejonie szkoły dostosuj prędkość do warunków drogowych, zachowaj szczególną ostrożność przed przejściem dla pieszych,
wszystkie podróżujące w pojeździe osoby mają obowiązek korzystania z pasów, a najmłodsze dzieci muszą być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa,
pojazd zatrzymujemy/parkujemy w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy przechodzą przez jezdnię,
podczas wysiadania dziecka z samochodu zachowujemy szczególną ostrożność, niech nabierze nawyku wysiadania od strony chodnika lub pobocza.
My dorośli musimy pamiętać, że dzieci nie tylko nas słuchają. Przede wszystkim czerpią przykłady z naszego zachowania, a więc na drodze zachowujmy się tak, aby nasze pociechy miały najlepsze wzorce. Upewnijmy się, że wiedzą jak się zachować w codziennej drodze do i ze szkoły.

Źródło KPP Brzeg

363
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

Około godziny 17:00 na opolskim odcinku autostrady A4, na 239 kilometrze

Z ostatniej chwili

O godzinie 12:10 na ul. Budowlanych w Opolu jeden z przechodniów zauważył, jak

Z ostatniej chwili

Dziś (17.09) około godziny 5:00 służby zostały poinformowane o wypadku ciężarówki na drodze krajowej 43 w Dalachowie w gminie Rudniki.

Wiadomości

Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Rafał Kochańczyk uczestniczył w