Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Badania ogniowe kominów

Na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej powstało pierwsze

Badania ogniowe kominów

Na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej powstało pierwsze stanowisko do badań ogniowych. Można w nim symulować np. pożar sadzy w kominie.– Budowa takiego stanowiska to spore wyzwanie, pracowaliśmy nad nim od października ub.r., pomijam już oczywiście procedury związane z dokumentacją. Stanowisko symuluje wycinek budynku wraz z przejściami stropowymi. Sprawa była o tyle uproszczona, ponieważ wcześniej budowałem takie stanowisko w przemyśle w ramach pracy doktorskiej – tłumaczy dr inż. Krzysztof Drożdżol z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.– Prowadzimy pilotażowe badania komina z zewnętrzną przestrzenią powietrzną. Bezpieczeństwo pożarowe to jest główny aspekt, na którym się skupiamy. Np. możemy symulować pożar sadzy, poprzez oddziaływanie spalinami o temperaturze 1000 st. C na tę konstrukcję. Następnie odnotowujemy temperaturę na elementach drewnianych symulujących budynek – dodaje dr inż. Krzysztof Drożdżol.

To nie jedyne stanowisko do badań ogniowych. W przyszłości ma powstać drugie takie stanowisko, na którym naukowcy będą mogli symulować badania już na poszczególnych elementach komina, a nie na całym kominie.– Mówiąc o systemach kominowych, zawsze pierwszorzędnie należy zwracać uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Podczas analiz badawczych tego typu konstrukcji główną uwagę należy poświęcić tematyce związanej z ochroną przeciwpożarową i eliminacją zagrożeń związanych z ryzykiem zaczadzeń użytkowników. Równie istotny aspekt, który dotyczy nie tylko użytkowników danego obiektu czy instalacji, lecz wszystkich mieszkańców naszego kraju, to zanieczyszczenie powietrza, na które kominy mają bardzo duży wpływ – zaznacza dr inż. Krzysztof Drożdżol.

Źródło Politechnika Opolska

686
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Obsługa inwestycji w gospodarce - to nowa oferta dydaktyczna na kierunku administracja

Wiadomości

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przyjmie na praktyki zawodowe studentów fizjoterapii

Wiadomości

Nawet dwa tysiące osób dziennie będzie można zaszczepić w masowym punkcie szczepień

Wiadomości

Politechnika Opolska przygotowuje bloki tematyczne studiów podyplomowych dla gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza.