Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Zależy Ci na wylocie z kraju? Sprawdź swój dowód osobisty!

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dokumenty są ważne.

Zależy Ci na wylocie z kraju? Sprawdź swój dowód osobisty!

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dokumenty są ważne.
Każda osoba chcąca wyjechać za granicę, bez względu na wiek, musi mieć dokument, który uprawnia do przekroczenia granicy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest paszport oraz wiza (jeżeli jest wymagana) lub dowód osobisty.

Uwaga!!! Jeżeli wybierasz się w wakacyjną podróż do kraju, do którego można udać się na podstawie dowodu osobistego, to upewnij się, że Twój dowód osobisty jest ważny!!! Najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają adres zameldowania czy stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa. Należy również pamiętać, że dokument, którym się posługujemy nie może być w żaden sposób uszkodzony. Każdy okazany do kontroli granicznej dowód osobisty jest weryfikowany.

Zgodnie z zapisami Ustawy o dowodach osobistych, jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wtedy jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy. Z kolei dowody widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dowód osobisty nie został unieważniony.

Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji:

https://www.gov.pl/web/gov/Sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-uniewazniony-lub-zawieszony

Źródło Straż Graniczna

635
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

MIĘDZYNARODOWY ZLOT CIĘŻAROWYCH POJAZDÓW TUNINGOWANYCH „MASTER TRUCK”Nowa Wieś 15 – 16 – 17 LIPCA 2022

Z ostatniej chwili

Na lotnisku Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi trwa osiemnasta już edycja Master Truck Show.

Z ostatniej chwili

18 MIĘDZYNARODOWY ZLOT CIĘŻAROWYCH POJAZDÓW TUNINGOWANYCH „MASTER TRUCK”

Wiadomości

Autodrom – Lotnisko Polska Nowa Wieś 15 – 16 – 17 LIPCA 2022