Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Z konta bankowego 45-latki zniknęło blisko 130 000 złotych, a konta 30-latki prawie 15 000 złotych.

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonały się dwie mieszkanki powiatu krapkowickiego.

Z konta bankowego 45-latki zniknęło blisko 130 000 złotych, a konta 30-latki prawie 15 000 złotych.

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonały się dwie mieszkanki powiatu krapkowickiego. Kobiety na jednym z portali aukcyjnych sprzedawały obuwie. Zamiast otrzymać na swoje konto pieniądze za sprzedaż przedmiotu, zostały oszukane. Z konta bankowego 45-latki zniknęło blisko 130 000 złotych, a konta 30-latki prawie 15 000 złotych.

Klika dni temu do policjantów z krapkowickiej komendy zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży na portalach aukcyjnych. Z ich relacji wynikło, że na jednym z komunikatorów napisały do nich osoby zainteresowane ich ofertą. W obu przypadkach kobiety miały do sprzedania obuwie. Transakcja miała się odbyć za pośrednictwem portalu aukcyjnego. To również kupujący zaoferowali, że zorganizują kuriera, który odbierze przesyłkę, a pieniądze trafią bezpośrednio na konto.
45-latka i 30-latka weszły w linki, które otrzymały w wiadomościach nadesłanych na komunikator. Po wejściu w link pojawił się komunikat o konieczności wprowadzenia numeru karty i nr CCV (to również numer z karty bankomatowej) oraz podaniu pozostałych danych wrażliwych. Sprzedające, nieświadome tego, iż strona jest fałszywa, dane te podały. W ten sposób miały otrzymać pieniądze za sprzedawane produkty. Dodatkowo jedna z kobiet autoryzowała kod, który w tym czasie otrzymała ze swojego banku drogą SMS-ową. Treść tej wiadomości była w języku angielskim. Jak się później okazało poprzez tę autoryzację dodała kolejny telefon do swojej aplikacji mobilnej (w tym przypadku telefon oszusta).
W tym czasie oszuści wykorzystując ich dane włamywali się na konta pokrzywdzonych kobiet, z których kradli pieniądze. 45-latka straciła blisko 130 000 złotych, natomiast 30-latka prawie 15 000 złotych.
Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych? • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie; • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu; • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz; • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność; • zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki; • każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.
Dzisiejsze zakupy przeniosły się do internetu.

Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcji i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać. My również zachęcamy do lektury:
https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/199848,Kompendium-jak-nie-dac-sie-oszukac-w-Internecie.html
Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Źródło KPP Krapkowice

10426
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

Policjanci z Krapkowic zatrzymali na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa mężczyznę i kobietę, podejrzanych o kradzieże w jednej

Z ostatniej chwili

We wtorek 28 marca o godzinie 17:27 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Krapkowicach wpłynęło zgłoszenie o wypadku

Z ostatniej chwili

Od 1 kwietnia na Opolszczyźnie do realizacji programu profilaktyki raka jelita grubego

Wiadomości

Nietrzeźwi kierowcy stwarzają realne zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg! Niestety wciąż zdarzają się tacy, którzy lekceważą prawo