Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Z konta bankowego 45-latki zniknęło blisko 130 000 złotych, a konta 30-latki prawie 15 000 złotych.

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonały się dwie mieszkanki powiatu krapkowickiego.

Z konta bankowego 45-latki zniknęło blisko 130 000 złotych, a konta 30-latki prawie 15 000 złotych.

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonały się dwie mieszkanki powiatu krapkowickiego. Kobiety na jednym z portali aukcyjnych sprzedawały obuwie. Zamiast otrzymać na swoje konto pieniądze za sprzedaż przedmiotu, zostały oszukane. Z konta bankowego 45-latki zniknęło blisko 130 000 złotych, a konta 30-latki prawie 15 000 złotych.

Klika dni temu do policjantów z krapkowickiej komendy zgłosiły się osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży na portalach aukcyjnych. Z ich relacji wynikło, że na jednym z komunikatorów napisały do nich osoby zainteresowane ich ofertą. W obu przypadkach kobiety miały do sprzedania obuwie. Transakcja miała się odbyć za pośrednictwem portalu aukcyjnego. To również kupujący zaoferowali, że zorganizują kuriera, który odbierze przesyłkę, a pieniądze trafią bezpośrednio na konto.
45-latka i 30-latka weszły w linki, które otrzymały w wiadomościach nadesłanych na komunikator. Po wejściu w link pojawił się komunikat o konieczności wprowadzenia numeru karty i nr CCV (to również numer z karty bankomatowej) oraz podaniu pozostałych danych wrażliwych. Sprzedające, nieświadome tego, iż strona jest fałszywa, dane te podały. W ten sposób miały otrzymać pieniądze za sprzedawane produkty. Dodatkowo jedna z kobiet autoryzowała kod, który w tym czasie otrzymała ze swojego banku drogą SMS-ową. Treść tej wiadomości była w języku angielskim. Jak się później okazało poprzez tę autoryzację dodała kolejny telefon do swojej aplikacji mobilnej (w tym przypadku telefon oszusta).
W tym czasie oszuści wykorzystując ich dane włamywali się na konta pokrzywdzonych kobiet, z których kradli pieniądze. 45-latka straciła blisko 130 000 złotych, natomiast 30-latka prawie 15 000 złotych.
Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych? • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie; • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu; • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz; • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność; • zwróć uwagę na pisownie w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki; • każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc nasza czujność.
Dzisiejsze zakupy przeniosły się do internetu.

Zwłaszcza osoby młode śledzą aukcji i też w ten sposób sprzedają różne przedmioty. Niestety oszuści również tutaj działają i wykorzystują każdą sposobność by się wzbogacić. Przede wszystkim nie dajmy się zwieść okazji i szybkiemu zarobkowi. Warto również poświęcić kilka chwil i przeczytać na portalu wskazówki jak bezpiecznie kupować i sprzedawać. Każda z takich stron ostrzega co powinno wzmóc naszą uwagę i jak chronić swoje dane wrażliwe i pieniądze. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać. My również zachęcamy do lektury:
https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/199848,Kompendium-jak-nie-dac-sie-oszukac-w-Internecie.html
Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Źródło KPP Krapkowice

10561
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

200 złotych, które wręczył policjantowi kierowca dostawczego mercedesa, miało skłonić go do odstąpienia od czynności służbowych.

Wiadomości

Padła ofiarą oszustwa „na policjanta” – apelujemy o ostrożność.85-latka straciła 17000 zł.

Wiadomości

Jeden był poszukiwany, a drugi miał policyjny dozór. Razem postanowili ,,zrobić kolejne włamsko”.

Wiadomości

Metody, którymi posługują się oszuści cały czas są modyfikowane. Przestępcy podszywają się pod członków rodziny, policjantów, prokuratorów