Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NAJMNIEJ CHRONIONYCH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO.(Wideo)

Ponad 150 wykroczeń wobec pieszych i rowerzystów ujawnili opolscy policjanci w ramach

Ponad 150 wykroczeń wobec pieszych i rowerzystów ujawnili opolscy policjanci w ramach akcji „NURD”. Do najczęstszych błędów kierowców wciąż zaliczamy nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu lub przejeździe rowerowym, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub parkowanie i jazda po chodniku. Piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na skutki wypadków drogowych – w ciągu zaledwie kilku dni na terenie naszego województwa odnotowaliśmy dwa poważne zdarzenia z ich udziałem. Dlatego apelujemy zarówno do kierowców, pieszych jak i rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności.

Piesi i rowerzyści są szczególną grupą uczestników ruchu drogowego. W zderzeniu z samochodem, nawet gdy pojazd ten porusza się wolno, mogą odnieść poważne obrażenia. Przy większej prędkości mówimy już o realnym zagrożeniu życia.
W poniedziałek, w Niemodlinie, 30-latek został potrącony na przejściu dla pieszych. Najprawdopodobniej wszedł na nie na czerwonym świetle. W stanie ciężkim został przewieziony do szpitala. Z kolei 3 dni wcześniej, 36-letni rowerzysta z powiatu strzeleckiego, doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym. Mężczyzna również został przewieziony do szpitala.
Dlatego policjanci w sposób szczególny zwracają uwagą na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Tylko w ubiegły piątek policjanci w całym województwie opolskim zatrzymali do kontroli blisko 150 kierowców, którzy popełnili wykroczenia wobec pieszych i rowerzystów. Do najczęstszych błędów kierowców wciąż należy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i rowerzyście czy parkowanie lub jazda po chodniku.
Jednocześnie przypominamy, że każdy pieszy powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Dlatego apelujemy również o zachowanie szczególnej ostrożności przez pieszych i rowerzystów. Kierowcy muszą mieć możliwość dostrzeżenia ich i czas na reakcję.
Przypominamy o noszeniu odblasków – w wielu przypadkach właśnie dzięki nim unikniemy niebezpiecznych sytuacji. Kierowcy powinni zwrócić uwagę na zmniejszenie prędkości, zasadę pierwszeństwa, a także zakaz wyprzedzania na przejściu dla pieszych. KWP Opole

1211
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Policjanci z nyskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobową skodą. 20-letni kierowca przekroczył prędkość, bo wyprzedzał

Wiadomości

W dniach 15-21 maja 2023 r. organizowany jest 7. Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod patronatem Międzynarodowej

Z ostatniej chwili

W sobotę 4 marca przed godziną 19:00 wpłynęło zgłoszenie do służb ratunkowych o potrąceniu pieszego na ul. Częstochowska a Górna w Opolu.

Wiadomości

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego jest jednym z priorytetów pracy funkcjonariuszy ruchu drogowego.