Connect with us

Hi, what are you looking for?

Z ostatniej chwili

Uważaj! Oszuści opracowali nowy sposób na czyszczenie kont.

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści opracowali nowy sposób na

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! Oszuści opracowali nowy sposób na czyszczenie kont. Wykorzystują karty i aplikacje płatnicze. Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonało się czterech mieszkańców powiatu krapkowickiego. Tylko w ciągu jednego dnia pokrzywdzeni stracili blisko 3 tysiące złotych. W jednym z przypadków straty byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie szybka i skuteczna reakcja pracownicy banku.
Ostatnio jedną z najczęściej spotykanych form oszustwa jest phishing. Ta forma oszustwa polega na podszywaniu się przez przestępców pod instytucje cieszące się dużą popularnością lub zaufaniem, w celu wyłudzenia wrażliwych danych (np. numerów kart kredytowych, danych do logowania do serwisów bankowości elektronicznej).

W poniedziałek (28.12) do krapkowickich policjantów zgłosiły się cztery osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży na portalach aukcyjnych.

Schemat zgłoszonych oszustw wyglądał w ten sposób: poszkodowani wystawiali przedmioty na jednym z portali aukcyjnych. Osoby zainteresowane zakupem kontaktowały się za pomocą komunikatora, informując sprzedawcę, że opłatę uiszczą poprzez wskazany portal. Oszuści wysyłali sprzedającym link z fałszywą stroną portalu. Sprzedawcy nieświadomi tego, iż strona jest fałszywa, podawali swoje dane wrażliwe. W tym czasie oszuści wykorzystując ich dane włamywali się na konta pokrzywdzonych, z których kradli pieniądze.

W jednym z przypadków, dzięki szybkiej reakcji pracownicy banku, udało się uniknąć jeszcze większych strat. Kiedy transakcje na koncie klienta wydały się kobiecie podejrzane, natychmiast zablokowała kolejny przelew i skontaktowała się z właścicielem konta. W trakcie rozmowy z pracownicą banku poszkodowany poinformował ją, że nie wykonywał żadnych transakcji. Wówczas był już pewien, że padł ofiarą oszustwa.

Przypominamy jak się chronić przed utratą pieniędzy w taki sposób:

czytaj SMS-y od banków, zwróć uwagę na to, co autoryzujesz
poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich
gdy korzystasz z portali aukcyjnych miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów
uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem aukcyjnym, np. przez różnego rodzaju komunikatory
zapoznaj się z instrukcją płatności portalu aukcyjnego
zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
Kiedy padłeś już ofiarą oszustwa:

koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię
możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku
poinformuj Policję. KPP w Krapkowicach

3494
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Opolscy policjanci nie ustają w edukowaniu mieszkańców w kwiecie wieku. Na terenie powiatu opolskiego, na szczęście odnotowujemy więcej

Wiadomości

51-letni mieszkaniec gminy Krapkowice stracił ponad 250 tys. zł. Padł ofiarą oszusta podającego się za pracownika Komisji Nadzoru Finansów

Wiadomości

Oszuści wyłudzający pieniądze od seniorów podszywają się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów czy adwokatów.

Wiadomości

Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zatrzymali 3 podejrzanych o oszustwa metodą ,,na policjanta”.