Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Student PO uczestniczy w modernizacji stacji antarktycznej.(Niesamowite zdjęcia)

Łukasz Fedorowicz, student z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej

Student PO uczestniczy w modernizacji stacji antarktycznej

Łukasz Fedorowicz, student z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej jest członkiem polskiej ekspedycji technicznej, która pracuje w stacji antarktycznej Polskiej Akademii Nauk im. H. Arctowskiego.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Stacja znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Stację dzieli od Polski ponad 14 tys. km. – Jest to jeden z najdalej wysuniętych na północ skrawków lądu antarktycznej płyty tektonicznej. Od Antarktydy dzieli stację około 125 km w linii prostej, zaś do bieguna ponad 3000 km. Rejs do stacji zajął nam 40 dni, obejmował wszystkie strefy klimatyczne, przemierzyliśmy ponad 17 000 km. W podróży statek przeszedł przez najciekawsze akweny morskie świata, takie jak Zatoka Biskajska, Cieśnina Magellana i Cieśnina Drake’a – relacjonuje Łukasz Fedorowicz.
Po dotarciu na stację, członkowie ekipy przez ponad tydzień prowadzili skomplikowaną akcję rozładunkową sprzętu niezbędnego do modernizacji stacji. Zgodnie z planem, zbudowany zostanie nie tylko nowy budynek stacji, rozbudowa obejmuje m.in. latarnię morską, garaż dla sprzętu pływającego, halę garażową oraz lądowisko dla helikopterów.Za zdjęcia dziękujemy Pawłowi Olejniczakowi.
– Podobnej skali rozładunku nie było na polskiej stacji od 44 lat, czyli od momentu założenia stacji w roku 1977. Po przymusowej przerwie, wywołanej warunkami pogodowymi rozpoczęły się pierwsze prace budowlane, oczywiście w towarzystwie ciekawskich pingwinów, uchatek i słoni morskich – dodaje Łukasz Fedorowicz.
– Nasz student specjalizuje się w konstrukcjach metalowych i jest na drugim semestrze studiów drugiego stopnia. Gratulujemy odwagi i umiejętności oraz życzymy szczęśliwego zakończenia tej niezwykle ciekawej i odpowiedzialnej misji – mówi prof. Andrzej Marynowicz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Źródło Politechnika Opolska

1547
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Jednym z głównych punktów programu Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki jest koncert „Debiuty”, którego uczestnicy walczą o prestiżową nagrodę im. Anny Jantar.

Wiadomości

W ramach pracy dyplomowej Sebastian Juraszek, student automatyki i robotyki skonstruował urządzenie, które monitoruje lokalizację, parametry

Sport

Dnia 08.05.2022 Uczestnicy zajęć Stowarzyszenia Pojęcia Ruchu wyjechało do Łodzi reprezentować AZS Opole Politechnikę Opolską na

Wiadomości

Za sobą ma prawie 20 lat służby jako szturmowiec w zespołach bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Był na misji w Iraku i