Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Strażacy pomagali młodej sowie, która wypadła z gniazda.(Zdjęcia)

W piątek (7. maja), strażacy z Brzegu otrzymali zgłoszenie o sowie, która wypadła z gniazda

Strażacy pomagali młodej sowie, która wypadła z gniazda.(Zdjęcia)

W piątek (7. maja), strażacy z Brzegu otrzymali zgłoszenie o sowie, która wypadła z gniazda na pojazd zaparkowany tuż pod drzewem. Młody ptak, to prawdopodobnie uszatka zwyczajna z rodziny puszczykowatych.
„Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy około godz. 11:00. Po rozpoznaniu i konsultacji z panią ornitolog, strażacy wwieźli młodą sowę do gniazda przy użyciu drabiny. Kilka godzin później ptak ponownie znalazł się na masce samochodu, który był zaparkowany pod drzewem. Druga akcja polegała na tych samych czynnościach, a więc sówka ponownie trafiła do swojego gniazda” – mówi nam mł. asp. Marek Zagórski z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.
Co ciekawe, pobyt młodej sowy poza gniazdem nie oznacza wcale, że z niego wypadła. Uszatki zwyczajne najczęściej zajmują stare dziuple po innych ptakach. Pisklęta wychodzą z gniazda na pobliskie gałęzie po ok. 25 dniach od wyklucia, a po ok. 35 dniach potrafią już latać, pomimo że pokryte są jeszcze białym puchem. Młode stają się niezależne od rodziców po ok. 2 miesiącach.

„Młode sowy nie wypadają z gniazd, wychodzą z rodzinnych dziupli i rozchodząc się po okolicy. Jest to naturalne zjawisko i mechanizm obronny tych ptaków. W ten sposób sowy zmniejszają ryzyko zabicia wszystkich piskląt przez drapieżniki takie jak kuny i jastrzębie, do czego mogłoby dojść, gdyby siedziały wszystkie razem w gnieździe. Rozproszenie się po okolicy oznacza rozproszenie ryzyka. Wczesne opuszczanie gniazd jest więc sowią strategią przetrwania” – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w komunikacie o znalezionych pisklętach różnych gatunków ptaków.
Takie „wycieczki” młodych sów w terenie miejskim są jednak obarczone zagrożeniem ze strony psów, kotów, czy kun, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ponowne umieszczenie młodego ptaka wysoko na gałęzi.

Źródło www.brzeg24.pl fot. KP PSP w Brzegu

1081
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

Eksmitowany mężczyzna oraz ślusarz przybrany przez komornika wciąż pozostają w szpitalu po wybuchu w mieszkaniu, do którego doszło w budynku

Z ostatniej chwili

Dzisiaj (27.03), około godz. 16:30 na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 401 i 385, doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych.

Z ostatniej chwili

W ostatnich dniach policjanci z Brzegu i Grodkowa zatrzymali 7 mężczyzn ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości i organami ścigania.

Komunikaty

To dopiero pierwszy tydzień wiosny, a w części Opolszczyzny już zapowiadane są wiosenne burze.