Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Seniorze nie daj się oszukać! Rośnie świadomość wśród osób starszych.

Opolscy policjanci nie ustają w edukowaniu mieszkańców w kwiecie wieku. Na terenie powiatu opolskiego, na szczęście odnotowujemy więcej

Seniorze nie daj się oszukać! Rośnie świadomość wśród osób starszych

Opolscy policjanci nie ustają w edukowaniu mieszkańców w kwiecie wieku. Na terenie powiatu opolskiego, na szczęście odnotowujemy więcej daremnych prób oszustwa na seniorach.

Mundurowi jednak wciąż ostrzegają i uświadamiają naszych mieszkańców, że każdy tak naprawdę może stać się ofiarą przestępstwa. Oszuści żerują na naszej naiwności i empatii.

Kolejne spotkanie dedykowane było seniorom zrzeszonym w klubie przy ul. Armii Krajowej. Takie liczne prewencyjne działania policjantów, częste spotkania z mieszkańcami, współpraca z wieloma instytucjami, a także publikowane w mediach informacje, przynoszą pożądane efekty.

Policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu, kolejny raz apelowali o rozwagę przy każdej rozmowie telefoniczne, podczas której rozmówca pyta nas o zgromadzone oszczędności, informuje o wypadku czy podaje się za Policjanta czy urzędnika. Pamiętajmy, że oszuści wbrew pozorom wykorzystują podobne, wielokrotnie sprawdzone legendy. Najczęściej podają się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje chwilowego wsparcia finansowego, gdyż został zatrzymany przez policję. Inną często stosowaną legendą jest podawanie się za policjanta. W tym przypadku oszuści wciągają ofiarę w działania policyjne, które mają na celu złapanie oszustów, ale potrzebują do tego „przynęty” w postaci pieniędzy.

Pamiętajmy, że policja NIGDY nie posługuje się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i takowych nie żąda.
W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i potwierdzić słowa „oficera”.
Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.
Oszuści zawsze starają się, aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym. W ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.
Zwracamy się z apelem do rodzin starszych osób, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Warto przy telefonie seniora położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW.

Źródło KMP w Opolu

674
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W piąte 9 czerwca po godzinie 20 na DK 42 w miejscowości Gierałcice Małe doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych.

Z ostatniej chwili

W piątek 9 czerwca 2023 roku na terenie województwa opolskiego do godziny 20:00 odnotowano 50 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi.

Z ostatniej chwili

Przypomnijmy osoby od 10- 18 roku życia do poruszania się rowerem, hulajnogą elektryczną czy też urządzeniem transportu osobistego

Z ostatniej chwili

W piątek 9 czerwca około godziny 13:00 wpłynęło zgłoszenie o wypadku na DK94 na trasie Opole- Strzelce Opolskie.