Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Rozbito zorganizowaną międzynarodową grupę przestępczą legalizującą cudzoziemcom pobyt na terenie RP

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę

Rozbito zorganizowaną międzynarodową grupę przestępczą legalizującą cudzoziemcom pobyt na terenie RP

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym, działającą na terenie całej Polski.

Funkcjonariusze ŚlOSG w Raciborzu prowadzili śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej działającej w okresie od 2016 do 2019 roku na terenie całej Polski. Grupa zajmowała się legalizowaniem na terenie RP pobytu cudzoziemcom pochodzącym m.in. z Iraku, Iranu, Afganistanu, Jemenu, Jordanii, Syrii, Pakistanu, Egiptu, Algierii, Indii, Iraku, Bangladeszu, Libii, którzy mogli stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Kierujący przestępczym procederem obywatel Egiptu – mieszkaniec województwa mazowieckiego wykorzystywał do tej działalności osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Oferował im niewielkie kwoty pieniężne, w zamian za założenie podmiotu gospodarczego na swoje dane osobowe. Założone podmioty nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, a jedynie służyły do wystawiania fikcyjnych umów o zatrudnieniu, które następnie grupa przestępcza wykorzystywała do wyłudzenia cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terenie RP. W skład grupy wchodziły osoby zajmujące się rejestrowaniem podmiotów gospodarczych na swoje dane osobowe oraz pełnomocnicy cudzoziemców, którzy zajmowali się wypisywaniem wniosków o zezwolenie na ich pobyt czasowy na terenie RP, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji dotyczącej wniosków, a następnie reprezentowaniem cudzoziemców przed organami państwowymi. Skutkiem działalności grupy było wyłudzenie 67 czasowych zezwoleń na pobyt cudzoziemców na terytorium RP (w związku z podjęciem przez cudzoziemców pracy) oraz usiłowanie wyłudzenia 97 takich zezwoleń. W toku śledztwa ustalono, iż kierownik grupy pobierał od jednego cudzoziemca za załatwienie karty pobytu kwotę pieniężną w średniej wysokości 3 000 Euro. Szacuje się, iż zyski grupy przestępczej wyniosły nie mniej niż 2 214 000 złotych.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie i skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko 20 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili Polacy, jak również obywatele Ukrainy, Tunezji i Egiptu. Zorganizowana grupa przestępcza swoją nielegalną działalność skoncentrowała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

Wobec podejrzanych w trakcie śledztwa zastosowano środki zapobiegawcze w postaci siedmiu tymczasowych aresztowań, piętnastu dozorów Policji, piętnastu zakazów opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportów oraz piętnastu poręczeń majątkowych. Ponadto w trakcie realizacji procesowych dokonano zabezpieczeń na mieniu członków grupy na poczet przyszłych kar i roszczeń.

Źródło Straż graniczna Racibórz

1332
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W środę 13 lipca o godzinie 2:53 policjanci z opolskiej drogówki dostali wezwanie od dyżurnego z KMP w Opolu o samochodzie, który wjechał

Wiadomości

Straż Graniczna apeluje do podróżnych, aby przed wybraniem się w podróż zagraniczną, upewnili się czy ich dokumenty są ważne.

Z ostatniej chwili

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach zatrzymali kierowcę mercedesa.

Z ostatniej chwili

W ciągu minionych 5 dni funkcjonariusze z Placówki SG w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na odlot z kraju 2 obywatelkom RP. Coraz częściej