Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ PRZEPISY DROGOWE DLA ROWERZYSTÓW

Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Nie są osłonięci karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ PRZEPISY DROGOWE DLA ROWERZYSTÓW

Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Nie są osłonięci karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, ani żadnych systemów bezpieczeństwa.

Dlatego warto przypomnieć podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego, o których powinien pamiętać każdy miłośnik jednośladów.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów, a także samych rowerzystów. Przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.

Obowiązek korzystania z drogi dla rowerów

Ustawa prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Oznacza to, że jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga jednokierunkowa dla rowerów, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Natomiast rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

Jazda po chodniku

Czy można jeździć rowerem po chodniku? Co do zasady – nie można, jednak przepisy przewidują kilka wyjątków. Prawo drogowe zezwala rowerzyście korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Włączanie się do ruchu

Rowerzysta wjeżdżający z drogi rowerowej na jezdnię powinien włączyć się do ruchu, czyli ustąpić pierwszeństwa pozostałym uczestnikom ruchu. Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 3a ustawy prawo o ruchu drogowym:

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;

3a) na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

Warto przypomnieć o tym przepisie z uwagi na sytuacje do jakich dochodzi w Kędzierzynie-Koźlu w rejonie dworca PKP. Rowerzyści wjeżdżający z drogi dla rowerów na jezdnię nie zawsze ustępują pierwszeństwa kierowcom. Niejednokrotnie prowadzi to do kłótni pomiędzy tymi uczestnikami ruchu. Jednak, co ważniejsze, takie zachowanie cyklistów naraża bezpieczeństwo innych oraz ich własne.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),

z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Źródło KPP Kluczbork Foto Nasze Archiwum

873
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

W dniu 09.09.2022r. około godziny 21:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nysie wpłynęło zgłoszenie o pożarze

Wiadomości

Nietrzeźwi na drogach są zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych użytkowników dróg