Connect with us

Hi, what are you looking for?

Z ostatniej chwili

Nowa karetka zakupiona ze środków przekazanych przez Annę i Roberta Lewandowskich.

Nowoczesna karetka zasiliła flotę pogotowia ratunkowego w Kędzierzynie-Koźlu

Nowoczesna karetka zasiliła flotę pogotowia ratunkowego w Kędzierzynie-Koźlu działającego przy Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej. Nowy ambulans zostanie włączony do Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego z dniem 30 grudnia 2020 roku.

Nowoczesna karetka będzie ratować pacjentów nie tylko w czasie pandemii koronawirusa, ale i po wszystkim zostanie do dyspozycji mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Pojazd został zakupiony ze środków przekazanych przez Annę i Roberta Lewandowskich (205 tys. zł.) oraz firmę ubezpieczeniową Warta (100 tys. zł.). Wyposażenie karetki zakupiono ze środków własnych SP ZOZ (ponad 100 tys, zł.) oraz dotacji Marszałka Województwa Opolskiego (około 80 tys. zł.) i Wojewody Opolskiego (30 tys. zł. – przekazanych za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu). Wartość karetki wraz z wyposażeniem przekracza 520 tys. zł.
– Działamy od niespełna dwóch lat. Dysponujemy bardzo nowoczesnym sprzętem. Ta karetka jest czwartą nową karetką w naszym systemie.Mamy najnowocześniejszy typ defibrylatora, mamy sprzęt do automatycznej resuscytacji, czyli system Lucas, respirator, pompy infuzyjne, wszystko, co w nowej karetce powinno się w tej chwili znajdować – powiedział dr Adrian Kucharczyk, kierownik Pogotowia Ratunkowego w Kędzierzynie-Koźlu.
Karetka jest koloru żółtego, ponieważ od 2028 roku wszystkie karetki w całej Unii Europejskiej będą musiały mieć właśnie taki kolor. Nowa karetka jednak nie powiększa obecnej floty, a zastępuje jedną ze specjalistycznych karetek. Stara trafi do grupy karetek podstawowych. W całym powiecie kędzierzyńsko-kozielskim nadal więc będą 4 karetki systemowe.
– Ilość tych karetek się nie zmieni. Jest to regulacja Wojewody Opolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia. Tych karetek zawsze jest za mało. Chcielibyśmy, aby było ich więcej, ale na tyle pozwalają nam władze wojewódzkie. Mamy bardzo duży deficyt kadrowy, jeżeli chodzi o ratowników medycznych, jak i lekarzy systemu. Tych karetek powinno być dużo więcej. Nie powiem, czy jest w ogóle górna granica do zaopatrzenia powiatu w karetki pogotowia tak, żebyśmy się czuli bezpiecznie. Ale widzimy co się dzieje w przypadku, kiedy coraz częściej dostajemy sygnały, że straż pożarna wyjeżdża do zachorowań, czy też śmigłowiec ląduje w centrum Kędzierzyna-Koźla. Jest to efekt tego, że szpital jest w tej chwili szpitalem jednoimiennym. Musimy z pacjentami jeździć znacznie dalej, niż do szpitala na terenie powiatu. Często do Opola, więc czas się znacznie wydłuża i zwyczajnie karetek brakuje – dodał kierownik Pogotowia Ratunkowego.
Jak zaznaczył dyrektor SP ZOZ Jarosław Kończyło – póki nie znajdzie się kadra, nie ma sensu zabiegania o kolejną karetkę.
– Ten rok, w związku ze 100-leciem naszej działalności, jest wyjątkowy dla Warty. Będąc świadomi, jak wiele instytucji medycznych potrzebuje obecnie wsparcia finansowego, zrezygnowaliśmy z hucznych obchodów naszego jubileuszu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze postanowiliśmy przeznaczyć na walkę ze skutkami pandemii. Łącznie przekazaliśmy 10 mln zł szpitalom i lokalnym instytucjom, czyli tam, gdzie wsparcie jest obecnie najbardziej potrzebne. Cieszymy się, że nasza darowizna została przeznaczona na tak ważny zakup, który realnie będzie pomagał w realizacji wymagających, codziennych zadań, szczególnie w tak trudnym czasie walki z COVID-19 – przekazał Dawid Korszeń rzecznik prasowy firmy Warta.

Źródło: www.lokalna24.pl

6267
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

We wtorek 6 grudnia około godziny 16:45 służby ratunkowe dostały zgłoszenie o wypadku na DK 39, w miejscowości Igłowice.

Z ostatniej chwili

Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj (6.12) rano na ul. Sikorskiego w Brzegu.

Z ostatniej chwili

W poniedziałek 5 grudnia około godziny 13:40 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na obwodnicy Opola koło stacji BP.

Z ostatniej chwili

W niedzielę 4 grudnia po godzinie 16:00 do służb ratunkowych wpłynęło zgłoszenie o wypadku na ulicy Śliwickiej w Otmuchowie.