Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Nieświadoma 83-latka oszustowi przekazała 100 000 zł.

Kolejny raz w przeciągu dwóch tygodni na terenie powiatu kluczborskiego doszło do oszustwa „na policjanta”.

Nieświadoma 83-latka oszustowi przekazała 100 000 zł.

Kolejny raz w przeciągu dwóch tygodni na terenie powiatu kluczborskiego doszło do oszustwa „na policjanta”.

Ofiarą przestępstwa padła 83-letnia kobieta, która uwierzyła w historię fałszywego funkcjonariusza o planowanej zasadzce na pracownika banku. Również i w tym przypadku seniorka oszustowi przekazał oszczędności całego życia, ponad 100 000 zł. Po raz kolejny apelujemy o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj tj. 29 maja, do mieszkanki Kluczborka na numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego. Mężczyzna w trakcie rozmowy telefonicznej swojej rozmówczyni przekazał informację, że kasjerka w banku w którym seniorka posiada konto, klientom banku wypłaca fałszywe pieniądze.

Podający się za policjanta mężczyzna, poprosił seniorkę o pomoc w aresztowaniu kasjerki, jednocześnie instruując kobietę, aby wypłaciła wszystkie swoje oszczędności, a rzekome fałszywe pieniądze przekazała policji jako dowód w sprawie.

Dodatkowo „fałszywy policjant” dla uwiarygodnienia swojej pozycji, w trakcie tego samego połączenia oświadczył seniorce, że przełączy rozmowę na komisariat policji, gdzie miała zostać potwierdzona jego tożsamość. Po chwili w słuchawce kobieta usłyszała od innego mężczyzny, że połączyła się z policją w Kluczborku. Kolejny „fałszywy policjant” potwierdził, że wcześniejszy rozmówca jest policjantem oraz, że na terenie Kluczborka prowadzona jest akcja policyjna mająca na celu zatrzymanie kasjerki z banku.

83-letnia kobieta uwierzyła mężczyźnie, który miał „ochronić jej pieniądze” i po powrocie z banku czekającemu na nią pod domem oszustowi łącznie przekazała ponad 100 000 zł.

Pamiętajmy!

Policjanci nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy – od nikogo;
Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach;
Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”.
Nie zapominajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję. Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych osób do domu i nigdy nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?

Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – numer alarmowy 112 lub 47 8625 203.

Źródło KPP w Kluczborku Foto ilustracyjne

7962
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej odmówili wjazdu Brytyjczykowi, którego paszport był zniszczony.

Wiadomości

Przyjechała z pomocą do swojego kolegi, który samochodem wpadła do rowu. Zapomniała o tym, że chwilę wcześniej spożywała alkohol.

Wiadomości

Prezentujemy policjantów z Opolszczyzny odznaczonych medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

Wiadomości

Głubczyccy policjanci zostali powiadomieni o zaginionej kobiecie na terenie przygranicznym.