Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

NASI SENIORZY NIE DALI SIĘ OSZUKAĆ

Kolejny raz ostrzegamy przed oszustami, którzy działają metodą na „policjanta” lub

NASI SENIORZY NIE DALI SIĘ OSZUKAĆ

Kolejny raz ostrzegamy przed oszustami, którzy działają metodą na „policjanta” lub podobnymi. Tylko wczoraj odnotowaliśmy kilka takich prób na terenie powiatu prudnickiego i opolskiego. Na szczęście mieszkańcy naszego regionu zachowali zdrowy rozsądek i nie dali się oszukać. Jednak są wśród nas osoby, które pomimo policyjnych apeli w dalszym ciągu dają się nabrać. Dlatego rozmawiajmy z seniorami i osobami samotnymi, aby wiedziały jak się zachować w razie zagrożenia.
Metody działania oszustów zmieniają się i ewoluują. Wiedza na temat oszustw i świadomość technik manipulacyjnych stanowią najlepsze zabezpieczenie. Dlatego tak często, przy każdej okazji o tym mówimy. Na szczęście wczoraj żadna z osób nie dała się oszustom. Nie wybrała z konta oszczędności życia i nie przekazała przestępcom.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się np. pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!

Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.KWP Opole

1077
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

Policjanci codziennie otrzymują informację na temat oszustw popularnymi metodami.

Wiadomości

Padła ofiarą oszustwa „na policjanta” – apelujemy o ostrożność.85-latka straciła 17000 zł.

Z ostatniej chwili

Policjanci z Opola rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami typu "na wnuczka".

Wiadomości

Kędzierzyńscy kryminalni uratowali dobytek seniorki i zatrzymali dwoje młodych ludzi podejrzanych o oszustwa metodą "na wnuczka".