Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Komunikat dotyczący pojawienia się niewielkiej ilości martwych ryb poniżej zbiornika Otmuchów.

W związku z pojawianiem się w przekazie publicznym niesprawdzonych informacji na temat wystąpienia zjawiska martwych ryb w korycie Nysy

Komunikat dotyczący pojawienia się niewielkiej ilości martwych ryb poniżej zbiornika Otmuchów

W związku z pojawianiem się w przekazie publicznym niesprawdzonych informacji na temat wystąpienia zjawiska martwych ryb w korycie Nysy Kłodzkiej poniżej zbiornika wodnego Otmuchów w województwie opolskim – Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu publikują poniższy komunikat.

19 lutego 2023 roku o godzinie 8 uruchomiony został zrzut wody poprzez tzw. upust denny – zawór wentyla sztolni podziemnej w koronie zapory 90-letniego zbiornika wodnego Otmuchów. Czynność ta została wdrożona z uwagi na niekorzystne zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne w zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej, w tym intensywne opady deszczu i roztopy śniegu w górach, co wiązało się z ogłoszeniem pogotowia przeciwpowodziowego w regionie i przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzece oraz przekroczeniem normalnego poziomu piętrzenia na zbiorniku Otmuchów. Jednocześnie było to powiązane z brakiem zasilania i koniecznością wyłączenia jednego z turbozespołów elektrowni wodnej Otmuchów, który w normalnych warunkach ze względu na konstrukcję zapory jest standardowym trybem zrzutów wody. Obiekt samej elektrowni wodnej jest w zarządzie spółki Tauron Ekonergia.

Działanie to spowodowało incydentalne wciągnięcie niewielkiej ilości drobnych ryb do podziemnej komory, a następnie ich wypłynięcie poniżej zapory – w korycie Nysy Kłodzkiej. Przedstawiciele Wód Polskich Zarządu Zlewni w Nysie natychmiast po otrzymaniu informacji o tym zdarzeniu przeprowadzili wizję terenową oraz nawiązali kontakt z odpowiednimi służbami. Obecnie sytuacja jest już ustabilizowana i wróciła do normy. Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują działanie urządzeń wodnych i koryto rzeki w tym rejonie.

Służby Wód Polskich szacują ilość śniętych ryb na kilkadziesiąt kilogramów. Obecnie trwa zbieranie martwych okazów, a ich dokładna liczba będzie mogła zostać podana po odebraniu ich i zutylizowaniu przez odpowiednią firmę specjalistyczną. Wyławianie śniętych sztuk rozpoczęto w poniedziałek z uwagi na fakt, iż część ryb była jedynie ogłuszona lecz ostatecznie przeżyła i nadal bytuje w rzece.Do końca marca potrwa instalacja i uruchomienie specjalnego systemu wypłaszania ryb w obrębie sztolni podziemnej w koronie zapory zbiornika wodnego Otmuchów, co powinno zapobiec pojawianiu się tego typu zdarzeń w przyszłości. System ten jest obecnie w fazie testowej. W kolejnych latach nie jest wykluczony również montaż dodatkowej bariery ochronnej i dodatkowego systemu odstraszania ryb, co kompleksowo wyeliminuje zjawisko.

W związku z powyższym zdarzeniem Wody Polskie RZGW we Wrocławiu i Zarząd Zlewni w Nysie pozostają w stałym kontakcie z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowkim oraz wszelkimi instytucjami biorącymi udział w poniedziałkowym posiedzeniu wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego – strażą pożarną, policją, strażą rybacką, WIOŚ Opole, PZW Opole, Starostem Powiatowym w Nysie, Urzędem Gminy Otmuchów oraz spółką Tauron Ekoenergia, która administruje elektrownią wodną na zbiorniku Otmuchów, w celu maksymalnego zminimalizowania negatywnych skutków zjawiska dla miejscowej ichtiofauny.

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW we Wrocławiu.

704
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach jest więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów.

Wiadomości

Opolscy policjanci nie ustają w edukowaniu mieszkańców w kwiecie wieku. Na terenie powiatu opolskiego, na szczęście odnotowujemy więcej

Wiadomości

Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej.

Wiadomości

Policjanci z Lewina Brzeskiego zatrzymali 31-latka. Mieszkaniec powiatu brzeskiego przechowywał w mieszkaniu marihuanę.