Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Komin, który dba o środowisko i minimalizuje zatrucie czadem

Nowatorską konstrukcję kominową opracował naukowiec z Politechniki Opolskiej. Komin umożliwia odzysk ciepła

Nowatorską konstrukcję kominową opracował naukowiec z Politechniki Opolskiej. Komin umożliwia odzysk ciepła, co z kolei bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń a także bezpieczeństwo domowników.

Choć sezon grzewczy dopiero niedawno ruszył, na terenie województwa opolskiego strażacy interweniowali prawie 20 razy w związku z tlenkiem węgla, cztery razy udzielali pomocy poszkodowanym w wyniku zatrucia a ponad 50 razy wyjeżdżali już do pożarów sadzy w kominie.

– Niebawem znowu w mediach będą kolejne informacje o pożarach odkominowych czy zaczadzeniach – mówi dr inż. Krzysztof Drożdżol z Katedry Mostów, Geotechniki i Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, który opracował nowatorską konstrukcję kominową.
– Mówiąc o systemach kominowych, zawsze pierwszorzędnie należy zwracać uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Podczas analiz badawczych tego typu konstrukcji główną uwagę należy poświęcić tematyce związanej z ochroną przeciwpożarową i eliminacją zagrożeń związanych z ryzykiem zaczadzeń użytkowników. Równie istotny aspekt, który dotyczy nie tylko użytkowników danego obiektu czy instalacji, lecz wszystkich mieszkańców naszego kraju, to zanieczyszczenie powietrza, na które kominy mają bardzo duży wpływ – tłumaczy.
– Główne założenia mojego projektu dotyczyły poprawy bezpieczeństwa systemu kominowego. Oprócz poprawy bezpieczeństwa, konstrukcja badanego komina umożliwia odzysk ciepła, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń – opisuje dr inż. Krzysztof Drożdżol.

Jak to wygląda w praktyce? – W opracowanym prototypie komina zastosowana została przestrzeń powietrza stanowiąca płaszcz na przewodzie spalinowym. Powietrze przepływające tym płaszczem odbiera ciepło, obniżając temperaturę nawet o 65% w przypadku komina stalowego, który analizowałem. Płaszcz ten stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ulatnianiem się spalin do budynku w przypadku rozszczelnienia przewodu spalinowego – tłumaczy dr inż. Krzysztof Drożdżol.

Oszczędność energii

Pierwotnie, opracowany komin był przeznaczony do odprowadzania spalin z drewna.
– Postanowiłem jednak wprowadzić przestrzeń powietrzną do kominów już nie tylko wykonanych ze stali ale i ceramiki izostatycznej w obudowie z perlitobetonu. Umożliwia to odprowadzanie spalin powstałych podczas spalania wszystkich dostępnych na rynku paliw. Jeżeli chodzi o oszczędność energii, to wpływ na to ma wiele zmiennych, takich jak lokalizacja komina, temperatura spalin czy układ zastosowanych warstw izolacyjnych. W przypadku komina stalowego, który badałem w ramach pracy doktorskiej było to ponad 5 kW co stanowiło 31%. Mówimy tu o kominie usytuowanym najbardziej niekorzystnie, czyli na zewnątrz budynku, gdzie straty są największe. W przypadku kominów ceramiczno-betonowych dotychczas było to około 5%. Wdrożenie najnowszych wyników realizowanych przeze mnie badań pozwoliło zwiększyć tą wartość do ponad 10% – wylicza dr Drożdżol.

Co ważne, od samego początku projekt powstawał przy współpracy z przemysłem.

Współpraca z zagranicą


– Pierwsze badania systemu kominowego z przestrzenią powietrzną realizowałem w firmie Darco. Jestem bardzo wdzięczny za otwartość Józefa Darłaka, prezesa Darco, który znany jest z tego, że wspiera rozwój pasji u młodych ludzi. Ówczesny model badawczy komina, dedykowany do odprowadzania spalin z pieców opalanych drewnem, trafił na rynek fiński. Obecnie trwające testy, w ramach których opracowuję system kominowy dedykowany do pozostałych rodzajów paliw, realizuję na naszej uczelni i w firmie Jawar, która ściśle współpracuje z naszym wydziałem. Dr Paweł Jarzyński, prezes Jawaru jest bardzo otwarty na wdrażanie innowacji w firmie – informuje dr inż. Krzysztof Drożdżol, który podkreśla, że największą satysfakcją dla każdej osoby prowadzącej badania naukowe jest to, że wyniki są wdrażane i wzbudzają zainteresowanie wśród innych naukowców.

1413
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Łącznie kilkudziesięciu policjantów, inspektorów ochrony środowiska oraz strażaków pracowało na miejscu nielegalnego składowania 620 ton

Wiadomości

To były intensywne dwa semestry: zajęcia sportowe, teoretyczne a także sporo spotkań z przedstawicielami służb, w tym także elitarnych jak

Wiadomości

Branża marketingowa, konsultingowa, sektor bankowości czy firmy technologiczne

Wiadomości

W ofercie uczelni są nie tylko studia techniczne, ale także ekonomiczne oraz z dziedziny nauk o zdrowiu.