Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

Chciał sprzedać komputer – stracił 4 tysiące złotych. Mężczyzna kliknął w przesłany link i podał swoje dane osobowe.

Mieszkaniec gminy Zawadzkie chciał sprzedać komputer na popularnym portalu ogłoszeniowym.

Chciał sprzedać komputer - stracił 4 tysiące złotych. Mężczyzna kliknął w przesłany link i podał swoje dane osobowe.

Mieszkaniec gminy Zawadzkie chciał sprzedać komputer na popularnym portalu ogłoszeniowym.

Skontaktował się z nim użytkownik Internetu, który oświadczył, że jest zainteresowany zakupem wystawionego sprzętu elektronicznego. Po wykonaniu transakcji 27-latek miał sprawdzić czy ma na swoim koncie pieniądze za zakupiony towar. Mężczyzna kliknął w przesłany link i podał swoje dane osobowe. Z konta 27-latka zaczęły znikać pieniądze, a cała transakcja okazała się oszustwem. W ten sposób mieszkaniec naszego powiatu stracił 4.000 zł.

Internet to wirtualna sieć dająca wiele możliwości. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza portale ogłoszeniowe, które umożliwiają łatwe i szybkie transakcje. Wirtualne zakupy to niestety również miejsce działania oszustów, którzy podszywają się pod zarówno pod kupujących jak i sprzedających. Przekonał się o tym mieszkaniec gminy Zawadzkie.

27-latek chciał sprzedać komputer na popularnym portalu ogłoszeniowym. Po wystawieniu oferty skontaktowała się z nim osoba, rzekomo zainteresowana kupnem sprzętu. Po dokonaniu transakcji 27-latek miał sprawdzić, czy na jego konto bankowe dotarły przesłane za zakup pieniądze. Mężczyzna kliknął w przesłany przez kupującego link, a następnie zalogował się na stronie przypominającej jego bankowość internetową, podając swój login i hasło. Po chwili skontaktowała się z nim osoba, podająca się za pracownika banku, która ponownie pozyskała od mężczyzny dane osobowe oraz hasło do autoryzacji nowego urządzenia mobilnego.

Po tej rozmowie telefonicznej z konta mężczyzny zaczęły znikać pieniądze. Wtedy 27-latek zdał sobie sprawę z tego, że padł ofiarą oszustwa. Mieszkaniec gminy Zawadzkie stracił 4.000 zł.

Strzeleccy policjanci po raz kolejny przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania transakcji internetowych:

  • zachowajmy czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż
  • jeśli to możliwe wybierajmy opcję odbioru przesyłki „za pobraniem”
  • nie klikajmy w linki, w szczególności przesłane nam przez nieznane osoby
  • kilkukrotnie upewnijmy się, że jesteśmy na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości
  • logujmy się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować nas na stronę banku
  • nigdy nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu
  • jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości zrezygnujmy z wykonania transakcji.
  • Źródło KPP w Strzelcach Opolskich Fot Archiwum

663
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Z ostatniej chwili

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci mieszkanki Małujowic.

Wiadomości

Kryminalni z Komisariatu I Policji w Opolu zatrzymali poszukiwanego przez Interpol. 43-latek od kilku lat ukrywał się przed wymiarem

Wiadomości

Posłuchaj i nie popełnij tego błędu. Dziś autentyczna historia kobiety, która padła ofiarą oszusta podającego się za amerykańskiego żołnierza.

Wiadomości

Na terenie powiatu krapkowickiego realizowany jest projekt pod nazwą „Bezpieczny Senior” skierowany do osób starszych, którego głównym