Aniołowie i ich skrzydła niosą za sobą bardzo bogate znaczenie symboliczne. Obecne są w różnych kulturach od tysiącleci. Czy chcesz dowiedzieć się, z czym wiązać ich najpopularniejsze atrybuty? Jak głębokie jest ich znaczenie metafizyczne? W takim razie czytaj dalej!
Już od starożytności
Na skrzydła anioła można natrafić już u starożytnych. Symbolizujące opiekuńczą moc bóstw oraz przenikanie między światami skrzydła pojawiały się w sztuce Egipcjan, Mezopotamczyków czy Persów. Przykładem bóstwa, której wyróżnikiem były opiekuńcze skrzydła, jest choćby egipska Izyda.
Nie tylko w chrześcijaństwie
Jeszcze ważniejszą rolę zaczęły odgrywać w judaizmie, islamie i chrześcijaństwie. To właśnie wtedy pełnoprawni aniołowie stali się najważniejszymi łącznikami między niebem a ziemią. Skrzydła wyrastające z pleców postaci o ludzkim wyglądzie (w chrześcijaństwie) świadczyły o nadnaturalnym statusie swoich właścicieli. Niezmiennie kojarzyły się ponadto ze wstawiennictwem i ochroną gwarantowaną przez niebiańskie istoty.
Anielskie skrzydła w sztuce
Liczne przedstawienia aniołów znamy w dużej mierze ze średniowiecznej i renesansowej sztuki europejskiej. Freski i obrazy, często o znaczeniu sakralnym, tworzyli m.in. Raffaello Santi, Michelangelo Buonarroti czy Sandro Botticelli. Mistrzowie włoscy przedstawiali zazwyczaj realistyczne postaci anielskie z pastelowymi, pięknymi skrzydłami. To właśnie one wskazywały na boski wymiar tych istot.
Aniołowie skrzydła w sztuce późniejszej
Kolejne stulecia przyniosły ewolucję wizerunków aniołów w sztuce. Mistycznego wymiaru aniołowie nabierali w dziełach Williama Blake’a (słynna Drabina Jakubowa). Surrealistyczne wizje aniołów przedstawiał choćby Salvador Dali, mistrzem mrocznych przedstawień tych świetlistych istot był Zdzisław Beksiński.
Skrzydlaci aniołowie w kulturze popularnej
W drugiej połowie XX-wieku eksplodowała kultura popularna. Także i w niej znalazło się miejsce na różnorodne przedstawienia aniołów. Wystarczy wspomnieć a takich hitach kinowych jak Dogma z 1999 roku czy Miasto aniołów z roku 1998 ze słynną rolą Nicolasa Cage’a. Aniołowie, również Ci upadli, pojawiali się m.in. w kultowych serialu science fiction Supernatural czy Lucifer.
Jednocześnie trwała anielska ekspansja na obszar sztuki użytkowej – wizerunki tych istot coraz śmielej zaczęły pojawiać się na odzieży, ozdobach czy tatuażach. I w tym przypadku możemy mówić o bardzo bogatej symbolice – aniołowie są zarówno patronami i obrońcami, jak i istotami wewnętrznie skomplikowanymi, o dualistycznej naturze.
Aniołowie, ze swoimi nieodłącznymi skrzydłami, towarzyszą ludziom od tysiącleci W zależności od kontekstów nośnikami wartości takich jak czystość, piękno, uduchowienie, miłość i wolność. Z biegiem lat na symbolach tych nawarstwiły się kolejne znaczenia. Jedno jest pewne – aniołowie to niezmiennie postaci wspaniałe, nadnaturalne, które warto mieć po swojej stronie. Po czym je rozpoznasz? Po skrzydłach rzecz jasna!
Artykuł Sponsorowany


