Connect with us

Hi, what are you looking for?

Wiadomości

41-latek mający ponad 3 promile alkoholu w organizmie swoją jazdę zakończył w rowie.

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 41-latek, który pomiędzy Krzywizną

jechał po pijaku autem w Kluczborku

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 41-latek, który pomiędzy Krzywizną a Rożnowem, kierując osobowym volkswagenem, zjechał na przeciwległy pas a następnie wpadł do rowu. Dodatkowo kierowca złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości, oraz łamanie postanowienia sądu kodeks karny przewiduje karę do 5 lat więzienia.
Na początku minionego weekendu kluczborscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że pomiędzy miejscowościami Krzywizna a Rożnów doszło do zdarzenia drogowego. Z relacji świadków wynikał, że kierowca osobowego volkswagena miał wjechać do przydrożnego rowu. Na miejscu policjanci ustalili, że 41-letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego, stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, po czym zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie wpadł do rowu. W wyniku zdarzenia 41-latek doznał niegroźnego urazu głowy.

Kierujący, którego wcześniej zauważyli świadkowie zdarzenia, był pod wpływem alkoholu, co potwierdziło policyjne badanie trzeźwości, dające wynik ponad trzech promili alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policjanci ustalili ponadto, że mężczyzna w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę samochodu, ponieważ posiadał wydany przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

41-latkowi, za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu grozi wysoka grzywna, oraz do 5 lat więzienia.

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2017 roku weszły w życie przepisy, które zaostrzyły kary za niektóre przestępstwa i wykroczenia drogowe. Jednym z nich było podniesienie wymiaru kary dla osób, łamiących sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z wprowadzonymi cztery lata temu regulacjami, jeśli podczas kontroli drogowej policjanci ujawnią taki przypadek, lekkomyślny kierowca może zostać skazany nawet na pięć lat więzienia. Ponadto obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat.

Przypominamy również, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo.

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys.zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tys.zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Źródło KPP w Kluczborku

3955
Advertisement
Advertisement

Może Ci się spodobać

Wiadomości

Kolejny nieodpowiedzialny kierowca został wyeliminowany z ruchu drogowego przez innego uczestnika ruchu.

Z ostatniej chwili

W ostatnich dniach policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli właściciela skody. Powodem kontroli była nadmierna prędkość.

Z ostatniej chwili

W środę 29 listopada parę minut po godzinie 07:00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku na ul. Piastowskiej w Opolu koło Urzędu

Z ostatniej chwili

Od porannych godzin doszło już dziś do kilku kolizji i wypadków drogowych w powiecie opolskim.